Badania wzroku – Angiografia

0
842

Medycyna w dzisiejszych czasach rozwija się w bardzo szybkim tempie. Cały czas powstają nowatorskie metody diagnostyczne i coraz skuteczniejsze sposoby leczenia zarówno nowych, jak i starszych dolegliwości. Przykładem skutecznego i chętnie używanego badania jest angiografia, czyli inaczej uwidacznianie obrazu naczyń krwionośnych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Co jest wskazaniem do jej wykonania i na czym tak dokładnie polega?

Angiografia – czym jest?

Dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami dotyczącymi układu żylnego jest flebologia. W ostatnich czasach coraz częściej mamy do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania układu żylnego, dlatego zapotrzebowanie na tę profesję cały czas wzrasta. Aby specjalista mógł stwierdzić, czy żyły i naczynia krwionośne są w dobrym stanie może posłużyć się różnymi metodami diagnostycznymi – naturalnie nie są one widoczne podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Wystarczy jednak wypełnić wnętrze naczynia specjalnym środkiem cieniującym, który nazywa się kontrastem, aby otrzymać pełny obraz stanu pacjenta. Dzięki temu, że silnie pochłania on promieniowanie, specjalista może precyzyjnie ocenić stan żył. Przed wykonaniem badania angiograficznego często wykonuje się również inne analizy – na przykład tomografię komputerową, USG czy badanie dopplerowskie. Co więcej, pacjent przed rozpoczęciem całego procesu pytany jest o to, czy nie cierpi na żadne alergie, nadciśnienie, choroby tarczycy oraz czy nie ma skłonności do krwawień. Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Angiografia – jak wygląda i kiedy jest stosowana?

Angiografia przeprowadzana jest na czczo i zazwyczaj trwa około 60 -120 minut. Podczas badania stosuje się znieczulenie miejscowe, a czasami także ogólne – na przykład u dzieci. Cały proces może zostać wykonany na dwa sposoby. Jeden z nich polega na bezpośrednim nakłuciu tętnicy, a następnie wstrzyknięciu do niej specjalnego środka. W tym czasie lekarz wykonuje zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają mu wykryć wszystkie ewentualne nieprawidłowości. Innym sposobem, aby przeprowadzić zabieg jest cewnikowanie tętnicy – w tym celu nakłuwa się igłą jedną z większych tętnic, na przykład pachwinową czy udową oraz wprowadza do niej cewnik, przez którego do żyły dostaje się środek cieniujący. W jakich sytuacja wykonuje się angiografię? Głównie, gdy istnieje podejrzenie zmian miażdżycowych czy podejrzenie chorób tętnic. Niekiedy wykonuje się go w celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności tętniaka. Jest także popularny w okulistyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here