Herbata owocowa – popularny napój na każdą porę roku

0
1710

Jak wielu jest zwolenników picia herbaty, tak wiele odmian tego popularnego od wieków napoju. Jedną z nich jest herbata owocowa. Nie zawiera ona suszonych liści krzewu, parzona jest natomiast na bazie kawałków suszonych owoców lub liści owoców. Może przybierać postać gorącego naparu albo też występować jako mrożony, czy schłodzony napój, dlatego jako alternatywa herbaty tradycyjnej: czarnej lub zielonej, może być spożywana w ciągu całego roku. Ze względu na bardzo bogaty wybór różnego rodzaju herbat owocowych można bez problemu zaopatrzyć się w tę o smaku odpowiadającym indywidualnym gustom zarówno dorosłych jak i dzieci.

Skład herbaty owocowej

Dobrej jakości, zdrowa herbata owocowa powinna zawierać w swoim składzie jak najbardziej naturalne składniki. Podstawą są suszone kawałki naturalnych owoców, a do tego mogą dołączyć naturalne olejki i esencje pozyskane bezpośrednio z roślin. Herbaty takie zawierają witaminy A, B, C, przeciwutleniacze, magnez, fosfor i inne wartościowe dla zdrowia pierwiastki oraz minerały.

To bardzo ważne, by zwracać uwagę na skład herbaty, ze względu na szereg produktów, które praktycznie wyłącznie nazwą sugerują zakup, podczas gdy zawartość kawałków owoców jest znikoma. W takich przypadkach podstawę stanowić może hibiskus, który nadaje mocno czerwony kolor, a dodane sztuczne składniki aromatyzują napój, zawierając przy tym szkodliwe barwniki, regulatory kwasowości.

Jeszcze gorzej, gdy herbatą owocową nazwiemy napar z czarnej herbaty z dodatkiem czysto chemicznych substancji aromatyzujących. Pod względem walorów smakowych jest on oczywiście jak najbardziej zadowalający, jednak znacznie odbiega od ideału prawdziwej pełnowartościowej herbaty owocowej.

Rodzaje herbat owocowych

herbata w saszetkach – to popularna, wygodna przy parzeniu postać herbaty. Kontrowersje budzi tutaj materiał, z którego saszetka jest wykonywana, jako że posiadać może właściwości bardzo szkodliwe dla zdrowia.

herbata sypana – najbardziej polecana forma herbaty owocowej. Napar z takiego suszu jest zdrowy i odżywczy, pod warunkiem, że jego skład jest oczywiście naturalny.

herbata granulowana – nadaje się do picia w gorącej wersji rozgrzewającej, a także jako szybki w przygotowaniu napój chłodzący. Jednak granulki powstają w procesie liofilizacji, w bardzo wysokiej temperaturze, która przyczynia się do niszczenia witamin. Na skutek tego tracą one swoje wartości odżywcze. W procesie ich produkcji często dodaje się także cukier i sztuczne barwniki.

Właściwości herbat owocowych

Jako, że wysokiej jakości herbaty owocowe, zawierają szereg witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy, wielkie znaczenie ma ich wartość odżywcza a nawet lecznicza. Właściwości zależą oczywiście od rodzaju owoców, z których zostały wyprodukowane. Bardzo popularna herbatka malinowa działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, niwelując objawy przeziębienia, infekcji, Podobne zastosowanie ma napar z dzikiej róży, która dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne.

Czarna porzeczka posiada podobne działanie, a przy tym jeszcze wspomaga leczenie artretyzmu i reumatyzmu. Herbata żurawinowa doskonale sprawdza się przy zmaganiach z infekcjami układu moczowego, a wyciąg z aronii zawiera dużo przeciwutleniaczy, działając przeciwzapalnie.

Herbata z borówek, zbawiennie działa na wzrok, a wywar z owoców gruszki doskonale obniża wysoką temperaturę, bogaty jest w potas, fosfor, żelazo, jod i bor oraz szereg witamin z grupy A, B, C i witaminę PP. Zawarte w tym owocu komórki kamienne wspomagają i usprawniają perystaltykę jelit. Trawienie poprawia herbata na bazie jabłka, wzmacniając przy tym serce i obniżając cholesterol.

Sposób parzenia herbaty owocowej

Herbatę owocową parzyć należy od 7 do 10 minut maksymalnie i nie zalewać wrzątkiem, aby nie utraciła swych wartości zdrowotnych i zachowała odpowiednie walory smakowe. Po upływie odpowiedniego czasu, powinno się wyjąć owoce i napój jest gotowy do picia. W zależności od pory roku i upodobania, możemy go również schłodzić i spożywać w wersji orzeźwiającej.

Źródło: http://drzwidoszafy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here