Jak poprawić jakość sygnału

Powtarzające się zanikanie sygnału, przeskakiwanie i zacinanie się obrazu i wszelkie inne defekty transmisji, które uniemożliwiają komfortowe oglądanie telewizji – brzmi znajomo? Wymienione elementy nasilają się przy każdej gwałtownej zmianie czynników zewnętrznych za oknem, takich jak opady deszczu, śnieg, a nawet zachmurzenie. Bezsensowne ruszanie anteny satelitarnej nie pomoże, jest jednak kilka sposobów na to, aby poprawić znacząco jakość nadawanego sygnału. Prezentujemy je w poniższym artykule.

Zbyt mały rozmiar anteny satelitarnej

Jednym z pierwszych powodów zakłóceń, które przychodzą do głowy w momencie problemów z odbiorem sygnału naturalnie jest zbyt mała antena satelitarna. Czy rzeczywiście ma to kluczowe znaczenie? Bez wątpienia większy rozmiar odbiornika pomaga w zachowaniu jakości sygnału. Bywa jednak, że warunki atmosferyczne są tak niesprzyjające, że nawet antena w rozmiarze 180 cm nie jest w stanie podołać. Dlatego też sam rozmiar czaszy, choć istotny, nie jest najważniejszym kryterium, bowiem równie ważne jest właściwe, precyzyjne zamontowanie samej anteny satelitarnej. Przyjęto, że średnica w przedziale 80-90 cm jest wystarczająca do satysfakcjonującego odbioru kanałów w DVB-S2 (HD/SD) w naszym kraju.

Źle zamontowana antena satelitarna

Na odbiór sygnału bez wątpienia wpływa ustawienie anteny satelitarnej. Zadziwiająco często spotkać się można z opiniami, że właściwy montaż bez pomocy fachowca, odpowiedniego sprzętu, czy też umiejętności nie jest żadną filozofią i bez trudu można zrobić to samemu. Nic bardziej mylnego! Precyzja niezbędna do odpowiedniego umiejscowienia anteny satelitarnej jest możliwa do uzyskania jedynie przy użyciu specjalistycznych narzędzi pomiarowych, takich jak mierniki, wskazujące pomiary w dB. Ustawienie anteny satelitarnej jest tak istotne, że może dochodzić do sytuacji, w których dobrze zamontowany odbiornik 60 cm może dawać lepszy sygnał niż źle ustawiona antena nawet trzy razy większa.

Ukształtowanie terenu – naturalna przeszkoda

Jedną z przyczyn, dla których sygnał transmisji sygnału przez antenę satelitarną może być zakłócony jest ukształtowanie terenu za oknem. Jest to problem o tyle niewygodny, gdyż czasem nie jesteśmy w stanie znacząco wpłynąć na przestrzeń wokół posesji, dlatego też warto dobrze rozważyć wszelkie ewentualności jeszcze przed zakupem odbiornika. Powodem zakłóconego sygnału mogą być wysokie i gęste drzewo lub ich większa ilość. W takim wypadku można spróbować przyciąć nieco gałęzie lub zmienić położenie samej anteny.

Za krótkie lub kiepskie jakościowo kable

Elementem, o którym często się zapomina lub traktuje po macoszemu podczas montowania anteny satelitarnej jest długość i jakość kabla, który łączy odbiornik z konwerterem. Niezwykle ważne jest, aby był on solidnie wykonany, z miedzianą żyłą wewnętrzną i impedancji 75 Ohm. To nie wszystko. Ze względu na tłumienność przewodu, im jest on dłuższy tym większe straty w jakości sygnału powoduje, co przy większych odległościach może mieć już kolosalne znaczenie. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być wzmacniacz satelitarny, przy czym należy pamiętać, że sprawdzi się on jedynie w przypadku, kiedy sygnał wyjściowy jest dość silny.

Dobór właściwego konwertera

Równie istotny co sama antena satelitarna jest konwerter, który tworzy wraz z nią instalację antenową. Odpowiada on za pierwszą zmianę częstotliwości z pasma satelitarnego (10,7 – 12,7 GHz) do pasma w przedziale 1 – 2 Hz, transmitowanego przez tradycyjny kabel antenowy RG6, prosto do odbiornika. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego niewielkiego urządzenia? W pierwszej kolejności na materiał zewnętrzny, z którego jest wykonany, gdyż ze względu na ciągły wpływ czynników zewnętrznych musi być odporny na odkształcanie się, pękanie czy rozszczelnianie. Ponadto niezwykle ważne są oczywiście parametry techniczne, dlatego najbezpieczniej jest decydować się na markowe konwertery, które potrafią zaproponować złoty środek między jakością i ceną.

[Głosów:116    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here