Jesteś tym, co jesz – w myśl tej popularnej zasady od kilku lat można zaobserwować dużą dbałość o to, co wprowadzamy do naszego codziennego menu. Obecnie panuje moda na tzw. zdrową żywność, nieprzetworzoną, ekologiczną, własnego wyrobu. Liczne restauracje oferują wyroby własnej produkcji. Czego potrzeba do domowego wyrobu wędlin?
Domowe produkty w cenie
Coraz chętniej samodzielnie pieczemy chleby na zakwasie, a nawet produkujemy nabiał – sery, kefiry itd. Również weganom nie brakuje pomysłów, kreatywności oraz odwagi, gdy starają się uzyskać twarożek z… orzechów nerkowców.
Udajemy się na targowiska po niepryskane jabłka i warzywa, szukamy też dostawców wiejskich wędlin, rezygnując z nafaszerowanych chemią kiełbas czy szynek. Restauracje oferujące własny wyrób wędlin zyskują w oczach klientów uznanie i zaufanie.
Własnoręczny wyrób wędlin
Nadziewarka do kiełbas umożliwia własnoręcznie stworzyć kiełbasę z ulubionym farszem. Posłuży ona do użytku w lokalu gastronomicznym, ale i do zastosowań domowych. Dzięki niej można cieszyć się własnymi wyrobami. Praktyczna będzie też nadziewarka próżniowa, która przedłuży trwałość produktów.
Aby wyprodukować je samodzielne, potrzebna będzie nam m.in. nadziewarka do kiełbas, pakowarka próżniowa itd. A zatem – czego potrzebujesz do samodzielnego wyrobu wędlin?
Podstawą jest dobre mięso
Aby samodzielny wyrób miał sens, przede wszystkim ważna jest jakość mięsa. Własnoręczna produkcja nie jest trudna, ale najpierw trzeba znaleźć źródło, w którym kupimy dobrej jakości mięso. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie działają rolnicy, masarze itd. U nich albo w halach targowych czy w sprawdzonym sklepie mięsnym należy kupić mięso wieprzowe i wołowe, ew. drobiowe. Najlepsze będą mięsa świeże, niepoddane procesowi pakowania próżniowego.
Nadziewarka do kiełbas
Podstawowym urządzeniem, które znacznie ułatwi nam pracę, jest także profesjonalna nadziewarka do kiełbas. To idealny pomocnik w przyrządzaniu własnoręcznie wędlin, nie tylko kiełbas. Można wybierać spośród różnych modeli, m.in. do restauracji czy barów, małych sklepów z własnymi wyrobami, gospodarstw agroturystycznych, ale i do użytku domowego. Może ją zastąpić też maszynka do mielenia mięsa, ale znacznie łatwiej pracuje się z nadziewarką.
Czego jeszcze potrzebujemy?
Lista konkretnych zakupów zależy od rodzaju wędliny, jaką chcemy uzyskać – może być wędzona, parzona, surowa dojrzewająca itd. Aby uzyskać wędliny parzone, sprawdzi się szynkowar. Przydadzą się też praktyczne woreczki, które posłużą jako osłonka dla wędliny, a także siatka wykona ze specjalnego sznurka spożywczego, sól peklowa oraz ulubione przyprawy.