Jak naprawić zamek błyskawiczny

Zamek błyskawiczny to jeden z ważniejszych wynalazków w przemyśle odzieżowym. To idealne zapięcie to bluz i kurtek. Szczególnie w okresie zimowym warto zadbać o sprawność zamków, bo ich wymiana czasami jest bardzo problematyczna. Każdy zamek błyskawiczny składa się z dwóch rzędów ząbków, suwaka oraz blokady górnej i dolnej. Całość osadzona jest na dwóch tasiemkach. Zadaniem zamka błyskawicznego jest złączenie ze sobą dwóch części materiału, najczęściej dwóch pół okrycia wierzchniego. Na ogół zamki błyskawiczne są niezawodne, czasem jednak ubierając kurtkę musimy zmierzyć się z pytaniem jak naprawić zamek błyskawiczny.

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Jak naprawić zamek błyskawicznyZanim zabierzemy się za reperację warto zdiagnozować problem. Dość często nic takiego się nie stało, tylko materiał podszedł pod suwak i dlatego tenże się zablokował. Wystarczy wtedy delikatnie wyciągnąć materiał, uważając aby go nie rozerwać. A co gdy zamek się nie zasuwa, to znaczy nie łączy ząbków? Najczęściej wystarczy przygiąć suwak w miejscu gdzie cząstki mają się ze sobą łączyć. Po prostu przy wielokrotnym rozsuwaniu i zasuwaniu metalowe suwaki lubią się nieco rozszerzyć. Bardzo prosta metoda jest też na zamek, który się zacina i nie przesuwa się płynnie. Należy cały zamek, wszystkie ząbki, natrzeć świecą. Na ubraniu nie będzie śladów, a natłuszczony parafiną zamek znów będzie pracował jak należy. Zamki błyskawiczne lubią się psuć przy blokadzie, szczególnie dolnej. W takim przypadku naprawa będzie zależała dokładnie od tego z czego wykonany jest konkretny zamek. Czasem wystarczy nieco podszyć taśmę przy blokadzie albo opalić ją przy ogniu, w ten sposób, aby się nie pruła i aby nitki nie podchodziły pod suwak.

Wymiana zamka

Niestety czasami zamki błyskawiczne psują się na tyle, że wymagają wymiany na nowy. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonych krawcowych, tak aby ubranie było dobrze wykończone i w dalszym ciągu nadawało się do noszenia. Wymiana zamka może być trudna, szczególnie w kurtkach, gdzie zastosowane są szwy wodoodporne oraz z spodniach z dżinsu, gdzie rozporek jest raczej trudno dostępny. Na szczęście zamki błyskawiczne nie psują się często.

[Głosów:10    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here