Jak ugotować kalafiora

Kalafior jest warzywem z rodziny kapustowatych, ale swoim smakiem znacznie przewyższa kapustę. Część jadalną kalafiora stanowi rozgałęziająca się ku górze łodyga nazywana różą. Ta wybornie smakująca roślina była znana już w starożytnym Rzymie i Grecji, ale do Polski przybyła stosunkowo niedawno, bo dopiero na przełomie w XVI wieku.

Z uwagi na skład chemiczny i walory dietetyczne kalafior jest wysoko oceniany przez specjalistów od żywienia. W złożonym składzie zawiera szereg cennych składników, w tym wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedz i jod oraz witaminy K, B1, B2, B6, C, a także kwas nikotynowy i pantotenowy. Kalafior jest bogaty w olejki eteryczne, w skład których wchodzą też związki siarki odpowiedzialne za mało ciekawy zapach uwalniający się z garnka podczas gotowania.

Kalafiory można spożywać na surowo, najlepiej w połączeniu z sosem o zdecydowanym smaku, dodawać je do sałat, zup i kremów oraz różnego rodzaju zapiekanek. Kalafior z wody czy ugotowany na parze podany jedynie z zarumienioną na maśle bułką tartą stanowi lekkie, doskonałe w smaku danie i często gości na polskich stołach.

Jak ugotować kalafiora?

Jak ugotować kalafioraKalafiory łatwo jest przegotować, a wtedy pozbywamy się wielu cennych składników. Jak ugotować kalafiora, aby nie zamienił się w gąbczastą nasiąkniętą wodą masę? Weź średniej wielkości warzywo i podziel je na różyczki, które następnie wrzuć do wrzącej, delikatnie osolonej i lekko posłodzonej wody. Gotuj bez przykrycia przez około 10 minut, nie dłużej. Jeżeli gotujesz kalafiora w całości, postępuj jak wyżej, jedynie wydłuż czas gotowania do 15 minut. Przed wyjęciem z wody sprawdź widelcem, czy jest miękki w środku. Różyczki kalafiora można również gotować na parze, a wtedy trzymamy je na parze około 5 minut, pamiętając, że im krótszy jest czas obróbki termicznej, tym mniejsza utrata cennych składników.

Kalafiorowa róża nie tylko pysznie smakuje, ale posiada udowodnione właściwości przeciwnowotworowe. Dzięki zawartości izotiocyjanianów kalafior unieszkodliwia substancje odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, w szczególności płuc, piersi, prostaty i jajnika. Najwyższą wartość ma kalafior spożywany na surow.Jeżeli poddajemy go obróbce termicznej, zadbajmy, aby trwała ona jak najkrócej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here