pościel dla alergików

Dobry sen oprócz całego szeregu różnych czynników wymaga przede wszystkim odpowiedniego doboru materaca, a także pościeli. Jeśli zastanawiasz się, jaką pościel wybrać, jeśli jesteś alergikiem, przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci dopasować odpowiedni rodzaj wypełnienia kołdry i poduszek, a także materiał wierzchni, z którego są wykonane.

Pościel w dużej mierze wpływa na komfort snu, a zwłaszcza w przypadku alergików. Osoby te są wrażliwe na kurz, roztocza, a także pleśń – nawet ich niewielka ilość może zakłócić sen i spowodować problemy z oddychaniem czy reakcje skórne. Uczulać mogą również różnego rodzaju naturalne elementy, począwszy od wypełnień puchowych i z pierza, po wkłady w materacach.

Z tego powodu alergicy powinni przywiązywać ogromną wagę do tego, na czym i pod czym śpią. Częste pranie wszystkich elementów typu prześcieradła czy pościel, a także wietrzenie pokoju niestety nie rozwiązuje problemu w stu procentach – konieczne jest zwrócenie uwagi na materiały, z których wykonane są wypełnienia i pokrowce materaca i pościeli, aby wyeliminować problem gromadzenia się w nich wilgoci i rozwoju drobnoustrojów.

Jak w takim razie dobrać odpowiednią pościel dla alergików?

#1 Uważaj na naturalne wypełnienia kołdry

Puch gwarantuje komfort termiczny i przewiewność, a przy tym jest niezwykle lekki. Sprawia to, że kołdry puchowe są jednymi z najbardziej pożądanych rodzajów na rynku. Dla alergików niekoniecznie się jednak sprawdzą, ponieważ mogą uczulać. Jeśli bardzo zależy ci na wyborze wariantu puchowego, zastanów się nad inwestycją w nieco droższy puch gęsi, który nie gromadzi wilgoci i roztoczy w takim stopniu jak inne rodzaje wypełnienia i dużo łatwiej się go pierze.

W miarę możliwości unikaj też pierza, które bardzo często uczula. Jeśli masz potwierdzoną alergię na kurz, najlepiej wybrać specjalistyczną pościel dla alergików na roztocza, której wypełnienie jest w stu procentach dopasowane do tego rodzaju potrzeb.

#2 Szukaj wypełnień lateksowych lub sztucznych

Wypełnienia poduszek i kołder dla alergików powinny być wykonane z włókien sztucznych – poliestrowych lub silikonowych. Nie gromadzą one wilgoci i są materiałami łatwymi w czyszczeniu, co pozwala uniknąć rozwoju drobnoustrojów i pleśni, a także gromadzenia kurzu i roztoczy. Włókna lateksowe mogą mieć pochodzenie naturalne lub sztuczne. Lateks naturalny niekoniecznie będzie odpowiedni dla alergików, ponieważ może uczulać bardziej wrażliwą skórę. Najlepiej zdecydować się na wariant sztuczny lub tak zwany hybrydowy, który gwarantuje wszystkie zalety lateksu – lekkość, przewiewność i antyseptyczność – bez ryzyka alergii.

#3 Wybieraj kołdry, poduszki oraz poszewki, które można często prać w wysokich temperaturach

Częste pranie w wysokich temperaturach jest bardzo istotne dla alergików, ponieważ pozwala na całkowite pozbycie się roztoczy i bakterii. W przypadku sztucznych wypełnień jest to szczególnie ważne, ponieważ nie pozwalają one skórze oddychać w takim stopniu, co te naturalne. Dlatego, mimo że nie gromadzą roztoczy, mogą sprzyjać rozwojowi bakterii. Pamiętaj, że kołdry i poduszki ze sztucznym wypełnieniem należy prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Poszewki natomiast warto po praniu i wysuszeniu wyprasować przy użyciu wysokiej temperatury.

#4 Wybierz oddychające i łatwe w czyszczeniu poszewki

Niekoniecznie musi być to materiał naturalny, choć z pewnością taki wybór będzie lepiej wpływał na delikatną skórę. Dobrym pomysłem będzie wybór poszewek bawełnianych czy też lnianych, które są oddychające, lekkie i przyjemne w dotyku. Możesz też wybrać warianty poliestrowe, które szybko schną i chłoną wilgoć w znacznie mniejszym stopniu.

Dobrze dobrana pościel może skutecznie zredukować objawy alergii oraz poprawić komfort i jakość snu, dlatego warto o to zadbać i przemyśleć podane kwestie przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here