Łożyska do rolek – jaki jest wśród nich wybór?

Podobnie jak wiele urządzeń technicznych, także rolki nie będą dobrze spełniały swojego zadania, jeżeli ich kółeczka nie zostaną osadzone w dobrze dobranych łożyskach. Buty do jazdy to sprzęt sportowy, którego działanie jest uzależnione właśnie od dobrej pracy kółek, przymocowanych do płozy wieńczącej podeszwę.

Długie lata i dekady, jakie strawili wynalazcy butów do jazdy, zostały zwieńczone między innymi tym odkryciem: że dobrze dobrane łożysko musi utrzymywać każde kółko w dobrej pozycji i wspomagać je w wykonywaniu jego pracy. Wybierając się na zakupy do sklepu sportowego, planując wybieranie nowej pary rolek, koniecznie trzeba zwracać uwagę na łożyska – wiedzieć, czemu służą i w jaki sposób są opisywane ich poszczególne rodzaje.

Łożyska do rolek – czym właściwie jest?

Na początek warto sobie uświadomić, jak wygląda, jak jest zbudowane łożysko. To spłaszczony, walcowaty przedmiot, złożony z pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych – oraz maleńkich kulek, umieszczonych pomiędzy nimi. O tym, jaką pracę może wykonać konkretne łożysko, decydują właśnie jego części składowe. Mogą być one bowiem wykonane z materiałów o zróżnicowanej jakości, dodatkowo wiele zależy od rodzaju użytego środka do smarowania. Wszystkie te drobne, ale istotne cechy łożyska decydują o tym, w jaki sposób obraca się kółko, jak bardzo jest stabilne. Z kolei wybór smaru to także zdecydowanie się na konkretną ochronę przed:

  • kurzem
  • wilgocią

O obecności łożysk w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć, bo dbanie o nie jest bardzo ważnym warunkiem tego, jak dobrze buty do jazdy będą służyły swojemu użytkownikowi.

Łożyska do rolek (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/k/1031/lozyska-do-rolek-wrotek-deskorolek/) są opisywane skrótem ABEC i konkretną, nieparzystą cyfrą. Widząc obok skrótu 1, 3, 5, 7 albo 9, można szybko zorientować się, do jakiej klasy przypisano konkretne łożysko. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze warto kierować się zasadą szukania parametru opisanego najwyższą cyfrą. Każde łożysko ma swoja rację bytu i pasuje idealnie do konkretnego rodzaju sportowego sprzętu. Im wyższe wskazanie, tym wyższa jakość, ale i większa delikatność użytych materiałów, dlatego szukając rolek do szybkiej jazdy, warto zaufać na przykład łożyskom ABEC 5, które nie dadzą się tak łatwo mechanicznie uszkodzić.

Mówiąc o klasach łożysk, warto zaznaczyć, że 9 to najwyższa cyfra, jak może pojawić się w opisie – warto o tym pamiętać, ponieważ można niekiedy natrafić na rolki, które są zachwalane jako posiadające łożyska ABEC 11. Takie zapewnienie jest wyłącznie chwytem reklamowym, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here