Odwierty pionowe pod pompy ciepła

Odwierty pionowe pod pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród wszystkich zainteresowanych ogólnie pompami ciepła. Montaż każdej pompy ciepła (wodnej, powietrznej czy też właśnie gruntowej) wiąże się z dość pokaźną inwestycją. W poniższym tekście skupimy się na tej pozyskującej energię z ziemi – jak wygląda montaż? Jak głębokie odwierty trzeba wykonać? Jak przebiegają prace?

Gruntowe pompy ciepła

Aby zainstalować gruntową pompę ciepła, konieczne jest wykonanie dość głębokich otworów w ziemi, w które wpuszcza się tzw. kolektory –  są to U-kształtne, zgrzane u podstawy wymienniki ciepła wykonane z węży polietylenowych, w których w układzie zamkniętym krąży (najczęściej) 30% roztwór solanki. Odwierty pionowe pod pompy ciepła mogą mieć od 30 do aż 100 metrów głębokości. Owa głębokość oraz ilość odwiertów warunkowane są przez kilka czynników, między innymi ma na nie wpływ zdolność gruntu do oddawania ciepła. Odwierty muszą zostać wykonane w pewnej odległości od siebie (od 6 do 15 metrów), aby uniknąć wzajemnego oddziaływania. Przyjęte jest, że z 1 metra bieżącego odwiertu można uzyskać aż 50 Wat mocy cieplnej. Kolektory pionowe cieszą się bardzo dobrą sławą – mówi się, że to najefektywniejszy sposób na pozyskiwanie ciepła. Stabilność temperaturowa jest na niezmiennym, wysokim poziomie przez cały rok – również zimą – czego niestety nie można powiedzieć o kolektorach poziomych (które układa się w gruncie na głębokości poniżej warstwy przemarzania rur).

Jak wykonuje się odwierty pionowe pod pompy ciepła?

Kolejną zaletą kolektora pionowego jest to, że zajmuje niewiele miejsca – nie musisz więc posiadać hektarów ziemi do montażu tego rodzaju pompy. Firmy zajmujące się jej montażem posiadają bardzo nowoczesne, niewielkich gabarytów wiertnice, które zmieszczą się wszędzie tam, gdzie niewielki samochód osobowy. Odwierty pionowe pod pompy ciepła wykonuje się szybko, sprawnie i bez szkody dla otoczenia – ma to niebagatelne znaczenie w przypadku zagospodarowanej już działki. Nie musisz martwić się o to, że Twój ogród zostanie całkowicie rozkopany, a znajdujące się w nim rośliny doszczętnie zniszczone. Całość prac powinna potrwać nie więcej niż kilka dni.

Dlaczego w ogóle inwestować w gruntowe pompy ciepła?

Po co w ogóle wykonywać odwierty pionowe pod pompy ciepła? Czy efekty warte są całego zachodu? Oczywiście, że tak! Mimo, że gruntowe pompy ciepła kosztują niemało (przygotuj się na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych), to jest to:

  • najtańsze w eksploatacji źródło pozyskiwania energii cieplnej. Cały nakład finansowy zwróci Ci się bardzo szybko na przestrzeni kilku następnych lat;
  • najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie budynków. Pompy ciepła (nie tylko gruntowe) wykorzystują jedynie odnawialne źródła energii. Nie emitują przy tym żadnych szkodliwych substancji;
  • rozwiązanie na uzyskanie niezależnego, samowystarczalnego sposobu na ogrzewanie całego gospodarstwa domowego. Rosnące ceny węgla opałowego, rządowe limity na jego zakup, stale zmieniające się koszty związane z ogrzewaniem gazowym nie będą miały już więcej wpływu na stan Twojego budżetu.

Porozmawiaj ze specjalistami

Zainteresowały Cię odwierty pionowe pod pompy ciepła? Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę odwierty.net albo zadzwoń pod numer +48 785 00 21 21 – czeka tam na Ciebie wykwalifikowane grono specjalistów zajmujących się na co dzień pompami ciepła. Udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji, rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą w wyborze najlepszej pompy ciepła dopasowanej do Twoich warunków mieszkaniowych. Gorąca polecam.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here