jak czyścić żelazko

Chwila nieuwagi przy prasowaniu może sprawić, że na żelazku pojawią się ślady po przypaleniu. Nawet jeśli takie sytuacje się nie zdarzają, a Twoje żelazko wydaje się z pozoru czyste, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Jak czyścić żelazko?

Jak czyścić żelazko?

jak czyścić żelazkoW sklepach dostępne są specjalne ściereczki, sztyfty i płyny, którymi możesz wyczyścić stopę żelazka. Istnieje jednak kilka skutecznych domowych sposobów, które pozwolą utrzymać żelazko w czystości. Pod żadnym pozorem nie używaj jednak do tego celu gotowych detergentów, które mogą uszkodzić stopę. Do umycia żelazka możesz wykorzystać ocet lub sok z cytryny. Wystarczy lekko nagrzane żelazko umyć szmatką dość mocno nasączoną płynem. Pamiętaj, aby przedtem wyłączyć je z prądu. Jeśli zabrudzenia są bardziej uporczywe, możesz wykorzystać mieszankę octu z sodą oczyszczoną. Sody oczyszczonej lepiej nie wykorzystywać jednak do czyszczenia żelazka teflonowego, ponieważ może uszkodzić jego delikatną powierzchnię.

Czyszczenie z wykorzystaniem soli

Świetną i prostą metodą jest czyszczenie z wykorzystaniem soli. Na kawałku gazety rozrzuć grubą warstwę soli, a następnie prasuj jej powierzchnię do czasu, gdy zabrudzenia znikną. Mocno przypalone żelazko możesz wyczyścić też za pomocą świecy. Białą świecę owiń w płócienną ścierkę i pocieraj nią lekko ciepłą stopę żelazka. Jeśli na powierzchni pozostaną ślady tłuszczu pozbędziesz się ich prasując zmiętą gazetę lub papierowy ręcznik kuchenny
Wnętrze żelazka także wymaga regularnego czyszczenia.

Czyszczenie żelazka od środka

Jak czyścić żelazko od środka? Miejsca upustu pary oczyść dokładnie patyczkami do uszu, najlepiej namoczonymi w occie. Pozwoli on usunąć ewentualny kamień, który zbiera się w tych miejscach. Zbiornik na wodę wyczyść mieszanką wody z octem w proporcjach 1:1. Podłącz żelazko i odczekaj, aż całość wyparuje. Następnie powtórz czynność wlewając do zbiornika czystą wodę. Regularne czyszczenie żelazka jest konieczne, aby podczas prasowania na tkaninach nie powstawały zabrudzenia. Ta prosta czynność sprawi także, że żelazko będzie sprawnie działało przez długie lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here