Jak wstawić przypis? To pytanie często zadają sobie zwłaszcza studenci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z koniecznością napisania pracy. Obecnie najczęściej jest to praca licencjacka – pisząc pracę magisterską, z reguły jej autor ma już pewne doświadczenie w kwestii formatowania tekstu.
Jak wstawić przypis?
Ustawienie szerokości marginesów, odpowiedniej interlinii czy wcięcia w tekście często uzależnione jest od indywidualnych preferencji promotora pracy. Jednakże wstawianie przypisów jest konieczne w każdej tego typu pracy. Co więcej, jest to zabieg dość prosty i nie wymaga długiego ślęczenia nad tekstem. A zatem jak wstawić przypis? W tym przypadku możliwe są dwa rozwiązania do wyboru – można użyć skrótu klawiszowego lub też w zakładce Odwołania programu Microsoft Word wybrać odpowiednią opcję. Jeśli głowisz się nad tym, jak wstawić przypis dolny (czyli taki, który znajdzie się na samym dole danej strony), wystarczy ustawić się w odpowiednim miejscu w tekście i wybrać opcję „Wstaw przypis dolny” z zakładki Odwołania lub nacisnąć kombinację klawiszy: Ctrl+Alt+j.
Dlaczego trzeba wstawiać przypisy?
Gdy interesuje nas, jak wstawić przypis końcowy, powinniśmy postępować analogicznie, przy czym w zakładce Odwołania należy wybrać opcję „Wstaw przypis końcowy” lub kombinację klawiszy: Ctrl+Alt+d. Pożądany przypis znajdzie się wtedy na końcu dokumentu pod napisanym przez nas wcześniej tekstem. Pytanie: jak wstawić przypis, często pada razem z pytaniem: Po co wstawiać przypisy? Z punktu widzenia piszącego na przykład pracę licencjacką czy magisterską może to wydawać się niepotrzebnym utrudnieniem. Jednakże czytający dany tekst, dzięki przypisom mają możliwość zweryfikowania podanych informacji w innych źródłach. Ponadto zamieszczone w pracy przypisy wskazują na znaczny wkład pracy autora, polegający na zapoznaniu się z fachową literaturą dotyczącą danego tematu. Odpowiedź na pytanie, jak wstawić przypis jest równie nieskomplikowana, co samo wstawienie przypisu. Warto pamiętać, że przypisy nadają pracy poważniejszy charakter – pokazują, jakie źródła potwierdzają informacje podawane przez autora danego tekstu. Ich stosowanie łatwo wchodzi w nawyk, a przy tym pozytywnie wpływa na odbiór czytanego tekstu.