Jak wybrać idealną wędkę karpiową

Na karpie bez odpowiedniego przegotowania ani rusz! Wędziska karpiowe to podstawowy element wyposażenia każdego wędkarza, który poluje na ten gatunek ryb. Karp to potężny przeciwnik, dlatego do kompletowania sprzętu należy przyłożyć szczególną wagę. Wędki karpiowe muszą być bardzo solidne, w przeciwnym razie spotkanie z silniejszą rybą zakończy się złamaniem kija. Dowiedz się, jak wybrać idealne wędzisko karpiowe i jakie parametry skontrolować, kompletując swój zestaw!

Dobre wędki karpiowe gwarantem sukcesu

Wędkarstwo karpiowe to specjalna metoda połowu opierająca się na łowieniu ryb z brzegu. W Polsce zaczęto łowić w ten sposób karpie dopiero w latach 90., jednak od tamtego czasu metoda ta zdobyła ogromną popularność. Żeby połów zakończył się sukcesem, konieczne jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu, którego podstawą powinny być właśnie wędki karpiowe. Wędzisko (czyli kij) musi być najwyższej jakości; oprócz tego trzeba zainwestować także w kołowrotek, zakończoną haczykiem żyłkę i inne akcesoria, w tym solidną podpórkę.

Wędki karpiowe powinny być wyjątkowo wytrzymałe i mocne, a zatem wykonane z solidnych materiałów. Najczęściej składają się one z dwóch albo trzech części. Te sztywne o akcji szczytowej umożliwiają rzuty na dalekie odległości; te miękkie lepiej amortyzują wszelkie szarpnięcia ryby w trakcie holu, a dzięki temu zapobiegają zerwaniu się karpia. Zwykle mierzą od 360 do 390 cm długości, przy czym dłuższe modele pozwalają na dalsze rzuty.

Także kołowrotek powinien być dobrej jakości, wytrzymały i solidny, a przy tym komfortowo leżący w dłoni. Zwróć uwagę m.in. na długość dolnika, zwłaszcza gdy jesteś wysoki i chcesz wykonywać dalsze rzuty. Kołowrotek do wędki karpiowej powinien mieć otwartą szpulę i mieścić min. 140 m żyłki (o wytrzymałości 3,6 kg, a w przypadku zarośniętego wodorostami akwenu nawet 4,5-5,4 kg). Ważne, aby żyłka rozkładała się na szpuli w sposób równomierny – dzięki temu karp, po połnięciu przynęty, rozwinie ją niemalże niezauważenie. Zanim skupimy się na parametrach kluczowych przy wyborze wędziska karpiowego, zastanówmy się, gdzie można upolować porządny sprzęt.

Gdzie można kupić dobre wędki karpiowe?

Zasadniczo opcje są dwie: w sklepach stacjonarnych i internetowych, przy czym coraz więcej kwestii przemawia na korzyść opcji drugiej. To właśnie w sieci odnajdziesz największy wybór propozycji dla amatorów i profesjonalistów wędkarstwa karpiowego w szerokich widełkach cenowych, często na korzystnych promocjach. Przykładem sklepu, który oferuje rozmaite wędki karpiowe w atrakcyjnych cenach, jest www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Karpiowe-5900.html. Gromadzi on wędziska najlepszych marek – dość wymienić firmy Mitchell, Jaxon, Prologic, Ron Thompson, MAD, JRC, Greys, Shakespeare czy Okuma. Produkty od zaufanych produdentów zostały podzielone na wygodne podkategorie, dzięki czemu możesz przeglądać wędziska karpiowe każdego rodzaju – uniwersalne, feedery, typu match, baty i tyczki czy spławikowe, a także wieloelementowe lub teleskopowe. Jeśli przesyłka nie spełni Twoich oczekiwań, możesz odesłać nieużywany sprzęt w ciągu 14 dni (a nawet 100 dni, o ile złożysz zamówienie jako zalogowany klient). Trzeba przyznać, że zakupy bez wychodzenia z domu to kusząca opcja, zwłaszcza gdy w grę wchodzą niskie ceny, oszczędność czasu i wyjątkowo szeroki wybór produktów. Mało tego – w wędkarskim sklepie online skompletujesz oprócz wędziska cały zestaw potrzebny do łowienia karpi!

Wędki karpiowe – najważniejsze parametry

Pozostaje pytanie: jak odnaleźć się w gąszczu propozycji i skąd wiedzieć, która wędka karpiowa spełni nasze oczekiwania? Odpowiedzią są podstawowe parametry określające wędki karpiowe. Należą do nich m.in. ciężar wyrzutu, akcja, krzywa ugięcia, waga, materiał, przelotki, długość czy ogólna liczba elementów danego wędziska.

Najważniejszym parametrem jest bez wątpienia ciężar wyrzutu (cw). Podawany w gramach, określa maksymalny ciężar wyrzucanego zestawu. Przekroczenie górnej granicy może spowodować uszkodzenie (np. złamanie) wędki; z kolei zestaw lżejszy od zalecanej wagi może uniemożliwiać wystarczająco dalekie rzuty, przez co łowienie nie przyniesie spodziewanych efektów. Ciężar wyrzutu należy dostosować do wybranego łowiska – np. w przypadku małych zbiorników wodnych sprawdzą się wędki karpiowe o akcji parabolicznej oraz o mniejszym cw. Z kolei krzywa ugięcia określa wytrzymałość wędziska i ciężar, który ugina wędkę tak, że między szczytówką a dolnikiem tworzy się kąt prosty. Zwykle wskaźnik ten wyrażany jest w funtach i wynosi max. 3,5 Ibs (czyli mniej więcej 1,7 kg). Oba te wskaźniki pomagają skompletować zestaw o optymalnym ciężarze i maksymalnie wykorzystać możliwości rzutowe danej wędki karpiowej.

Najlepsze wędki karpiowe to te wykonane z włókna węglowego, których masa mieści się w widełkach od 200 do 400 g. Kolejna ważna sprawa to przelotki, które muszą być wytrzymałe i dobrej jakości (w końcu karpie to jeden z mocniejszych gatunków poławianych u nas ryb). Koniecznie sprawdź, czy są one ustawione w linii prostej i czy pierwsza przelotka ma wystarczająco dużą średnicę, żeby umożliwić swobodne rozwijanie żyłki. Co do długości – najczęściej mamy do czynienia z wędziskami o długości 360 lub 390 cm. Pierwszy typ jest bardziej tradycyjny i lżejszy; drugi zwiększa zasięg rzutów, ale przy tym wymaga większej wprawy i wpływa na komfort połowu.

Wreszcie – zastanów się, czy zainwestować w wędkę karpiową teleskopową, czy może składową wieloelementową (złożoną z dwóch bądź trzech elementów). Wszystkie rodzaje są mobilne i łatwe w przechowywaniu, jednak te teleskopowe są pod tym względem najlepsze, ponieważ mniejsze elementy chowają się w te większe. Bardziej wytrzymałe i stabilne są natomiast wędki wieloelementowe, zwłaszcza te 2-składowe; te 3-składowe zajmują zaś w transporcie i piwnicy mniej miejsca. Pod względem samej jakości łowienia najlepszym wyborem wydają się wędki karpiowe złożone z dwóch segmentów, jednak ostatecznie wszystko zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

[Głosów:25    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here