Jaka pierwsza praca w Warszawie?

Duże miasta to duże możliwości – zwłaszcza w kwestii znalezienia pracy. Szczególnie nasza stolica, do której ściągają ludzie z całej Polski i nie tylko. Trudno się temu dziwić – swoje siedziby ma tu wiele firm i instytucji, ponadto mieszka tu ponad milion mieszkańców, którzy potrzebują towarów, usług i rozrywki. Mówi się, że pierwszą pracę można znaleźć dosłownie „na ulicy”. W jakiej branży jednak zacząć? Najłatwiej zahaczyć się w restauracjach lub dużych korporacjach. Centra handlowe w Warszawie, a raczej sklepy w nich zlokalizowane, również czekają na chętnych (zwłaszcza studentów). A tych wcale nie jest mało – trzeba się jakoś wyróżnić na ich tle. Jak się zatem zabrać za szukanie pierwszej pracy?

Jak szukać?

Przede wszystkim musimy zastanowić się co chcemy robić. Czy jesteśmy nastawieni na jakąkolwiek pracę, czy chcemy szukać czegoś w branży, z którą wiążemy przyszłość. Oczywiście wiąże się to z umiejętnościami i wykształceniem, jakie posiadamy. Osoby, które ukończyły technikum lub szkołę zawodową, mogą mieć tutaj łatwiej niż licealiści. Mają już bowiem konkretne umiejętności oraz dyplom potwierdzający ich uzyskanie. Jednak bez względu na branżę przyda się znajomość języków obcych. Angielski na poziomie komunikatywnym to dzisiaj minimum. Praktycznie w każdej pracy w stolicy, będącej coraz bardziej multikulturowym miastem, możemy spotkać się z obcokrajowcem.

Jeśli już zdecydujemy, w którym kierunku chcemy pójść, czas na formalności. Przygotuj sobie dobre CV – nawet jeśli nie masz doświadczenia na danym stanowisku, to warto wpisać praktyki (jeśli miałeś), znajomość programów graficznych, być może jesteś „ogarniaczem mediów społecznościowych” albo fotografujesz. Zawsze warto pokazać, że czymś się interesujesz, coś tworzysz, w jakimś kierunku próbujesz się rozwijać. Oznacza to bowiem, że jesteś w stanie poświęcić czemuś czas. Może brałeś udział w jakichś warsztatach, konkursach? W szkole byłeś przewodniczącym czy skarbnikiem? Świetnie – oznacza to, że miałeś kontakt z finansami, może się to przydać np. w handlu.

Jaka branża?

Zwykle pracę najłatwiej znaleźć w branży gastronomicznej oraz w szeroko pojętym handlu. Wystarczy wejść na dowolny portal z ofertami pracy i tam poszukać etatu. Jeśli jesteś uczniem lub studentem, to masz dodatkowy handicap – koszt zatrudnienia ciebie będzie niższy (pracodawca płaci mniej składek ubezpieczeniowych). Warto rozejrzeć się w centrach handlowych w Warszawie. I to nie tylko w popularnych sieciówkach, ale i w takiej galerii jak: https://klif.pl/. Znajdują się tam światowe marki, przywiązujące wagę do jakości obsługi, nauczymy się więc przy okazji kilku umiejętności na naprawdę wysokim poziomie. Równie często zatrudniają restauracje i bary – jako kelnerzy możemy liczyć dodatkowo na zarobek w postaci napiwków. Jeżeli nie boimy się ciężkiej pracy, to możemy sprzątać – ilość biurowców w Warszawie powoduje, że zapotrzebowanie na tego typu pracę jest duże.

A co jeśli nie mam parcia na pieniądze?

Być może sytuacja wygląda tak, że rodzice cię utrzymują i masz ten komfort psychiczny, że możesz sobie pozwolić na bezpłatne staże bądź praktyki. W takiej formie wystarczy się dobrze zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej i możesz zdobyć niezbędne ci doświadczenie w branży, w której chcesz pracować. Może to być na przykład agencja reklamowa, gdzie nauczysz się czegoś z copywritingu, grafiki, social mediów czy współpracy z influencerami (wszystko zależy od tego, do jakiego działu aplikujesz). Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, to warto pomyśleć zawczasu o znalezieniu firmy, w której chciałbyś pracować i odbyć tam staż. Często bowiem zdarza się, że dobrzy pracodawcy zatrudniają na etat wdrożonego już w pracę praktykanta.

Pierwsza praca to często duży stres dla człowieka. Zaczynamy wykonywać coś odpowiedzialnego i otrzymujemy za to zapłatę. Dobrym wyborem będzie restauracja czy centrum handlowe. Warszawa to opcja, która daje szerokie możliwości rozwoju – warto o tym zawczasu pomyśleć, planując swoją karierę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here