Zdecydowałeś się na zakup męskiej torby? Jesteś pewien, czego chcesz, ale nie do końca zdajesz sobie sprawę z zalet najpopularniejszych na rynku materiałów? Przekonuje cię naturalna skóra, tylko nie masz pewności czy ta inwestycja się opłaci?
Otóż, opłaci się! Decyzja o zakupie męskiej torby skórzanej na pewno jest rozsądna. Pozostaje jednak kwestia samego rodzaju skóry. Jedno jest pewne – skóra naturalna, to ponadczasowy materiał, który szlachetnie się starzeje. Co to oznacza? Między innymi to, że mimo upływu czasu, twój dodatek nadal będzie świetnie się prezentował. Jednak wbrew pozorom, skóra skórze nierówna. Każda z nich ma inne cechy charakterystyczne. Poznaj zatem najpopularniejsze z nich, by móc dokonać właściwego wyboru.
Męskie torby ze skóry licowej
Torby ze skóry naturalnej często spotyka się w wersji ze skóry licowej. Taki materiał inaczej nazywany jest skórą gładką. Powszechnie wykorzystuje się go przy produkcji dodatków, typu buty, paski, torebki czy plecaki. W przypadku skóry licowej zewnętrzna warstwa poddawana jest specjalnej obróbce mechanicznej. Po niej barwi się skórę w wybranej kolorystyce, a następnie nakłada warstwę wosku.
Wszystkie te etapy sprawiają, że skóra licowana nabiera subtelnego i bardzo delikatnego połysku. Torby ze skóry licowej połyskują, ale są też nieco bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia, niż inne modele. Co istotne, taki rodzaj skóry najczęściej jest pochodzenia bydlęcego, rzadziej jagnięcego czy cielęcego. W każdym wydaniu jest jednak miękki i przyjemny w dotyku.
Decydując się na dodatek w tym wydaniu, zyskujemy torbę elegancką, a do tego odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie straszny jej w końcu ani deszcz, ani nawet śnieg. Warto również wspomnieć, że torebki męskie najczęściej wykonuje się właśnie ze skóry licowej.
Torby męskie skórzane z naturalnej skóry szorstkiej
W ofercie galanterii skórzanej spotkać można również wyroby wykonane ze skóry szorstkiej. W ich przypadku, obróbce poddawana jest wewnętrzna warstwa skóry właściwej. W taki sposób pozyskuje się torby wykonane z zamszu.
Zamsz wyróżnia się ponadprzeciętną miękkością i specyficzną strukturą. W dotyku przypomina meszek. Na pewno dużą zaletą skór szorstkich jest elegancki wygląd. Niestety, ten rodzaj skóry wymaga odpowiedniej impregnacji. Chronić go trzeba również przed przemoczeniem czy zabrudzeniami. Te bardzo ciężko się bowiem wywabia.
Torby męskie ze skóry lakierowanej
Zastanawiasz się dlaczego niektóre torby mocno się błyszczą? Szczególnie te w wersji damskiej? Taki efekt daje skóra lakierowana. Produkty tego rodzaju pokrywa się warstwą lakieru, choć faktura skóry naturalnej nadal jest tu dobrze widoczna. Niektórym takie torebki przypominają jednak modele wykonane z tworzyw sztucznych.
Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że ze skór lakierowanych najczęściej produkuje się galanterię na specjalne okazje. Lakierowana skóra zawsze rzuca się w oczy i zwraca na siebie uwagę!
A co z fasonem torby? Jaki model jest obecnie najpopularniejszy?
Kiedy wiesz już, jak prezentuje się podstawowy podział skór naturalnych, możesz przejść do fasonów najmodniejszych obecnie toreb męskich.
Torba męska na ramię, innymi słowy męska listonoszka, to najpopularniejszy obecnie model męskiej torby. Ten wygodny i komfortowy w użytkowaniu dodatek jest na tyle uniwersalny, że decydują się na niego zarówno eleganccy panowie, jak i ci, którzy wolą swobodniejsze stylizacje. Niewątpliwą zaletą listonoszek jest to, że są bardzo pojemne i praktyczne. Mieszczą w sobie dużo przedmiotów codziennego użytku. Do tego zazwyczaj wyposaża się je w dwie komory główne i wiele dodatkowych kieszonek.
Męskie listonoszki bardzo często proponuje się dziś, jako torby męskie skórzane vintage. Oryginalnie poprzecierane wzory przykuwają uwagę wielbicieli stylu retro. Takie modele idealnie wpisują się także w stylistykę casual. Pasują do jeansów, trampek, koszul i sportowych marynarek. Ciekawie urozmaicają codzienne zestawy i dodają im smaczku.