Oczyszczanie akwarium

Każdy posiadacz akwarium doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że konieczne jest regularne usuwanie z niego różnorodnych zabrudzeń. Aby było to możliwe, korzystamy z rozwiązań, które pomagają w szybkim i efektywnym usuwaniu glonów, osadów czy szkodliwych dla ryb związków. Popatrzmy zatem, co powinno znaleźć się w dosłownie każdym zbiorniku.

Filtry mechaniczny i biologiczny

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego zbiornika wodnego jest wydajny filtr, który powinien być dopasowany pod względem przepływu do wielkości akwarium. Powinien być to przy tym filtr mający podwójne działanie: zarówno mechaniczny, jak i biologiczny.

Filtr mechaniczny odpowiada za wyłapywanie cząstek stałych i większych zabrudzeń z akwarium. Jednocześnie chroni pompę filtra przed dostaniem się do niej tych niepożądanych elementów. Mogą to być między innymi kawałki obumarłych roślin, resztki pokarmu czy choćby odchody rybek. Filtr powinien być też na tyle gęsty, aby mógł wyłapać drobinki podłoża, które pokruszyło się i uniosło do toni wodnej.

Filtr biologiczny to z kolei specjalnie przygotowany filtr z bakteriami, które mają zdolność rozkładania szkodliwych związków, znajdujących się w toni wodnej. Filtr biologiczny odpowiada za usuwanie między innymi mocznika, dzięki czemu gwarantuje, że rybki nie zostaną zatrute przez duże stężenie tego produktu przemiany materii.

Dezynfekcja UV

W wielu akwariach doskonale sprawdzają się także specjalistyczne lampy UV o budowie przepływowej. Wiele z nich łączy się w jeden ciąg z klasycznymi filtrami, dzięki czemu woda jest idealnie oczyszczona za każdym razem, kiedy pokonuje drogę przez filtr.

Lampy UV mają właściwości dezynfekujące. Pozwalają na zabicie mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak grzyby, wirusy i bakterie. Dzięki ich zastosowaniu szybko pozbywamy się wszystkich drobnoustrojów, które mogłyby powodować powstawanie chorób u rybek lub żywych roślin akwariowych.

Odmulacz

W wielu akwariach ogromnym problemem są glony, które mają wspaniałe warunki do bytowania w zbiorniku. Niestety utrzymanie czystości w akwarium wiąże się z ich regularnym usuwaniem, które może być zadaniem uciążliwym i czasochłonnym.

Inwestycja w wydajny odmulacz do akwarium pomoże w utrzymaniu jego czystości bez większego wysiłku. Odmulacze to urządzenia wydajne, a jednocześnie bardzo prosto zbudowane. Służą do usuwania glonów, a także wszystkich innych, większych zanieczyszczeń, takich jak muł, resztki pokarmu i podłoża, albo szczątki roślin. Dzięki ogromnej wydajności i specjalnej budowie zasysają wszystkie odpady, odciążając tym samym również pracę klasycznego filtra.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here