Wi-Fi w domu – jak chronić się przed hakerami?

Domowa sieć Wi-Fi ma wiele zalet. Pozwala między innymi na łatwe połączenie z nią dużej ilości urządzeń. A ponieważ nie są one powiązane z routerem kablami, można je swobodnie przenosić, nie tracąc połączenia. To idealne rozwiązanie dla dużej, dynamicznej rodziny, ale docenią je i osoby mieszkające samotnie.

Jednak, jak wszystko, także sieć Wi-Fi ma swoje wady. Jedną z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Kiedy łączymy się z Internetem za pośrednictwem kabla, cały proces jest kontrolowany i ograniczony.

Czy sąsiad może się podpiąć pod nasze Wi-Fi?

Mamy kabel, widzimy co się z nim dzieje i dokąd prowadzi. W przypadku Wi-Fi tego komfortu brak. Choć zasięg Wi-Fi jest ograniczony, to jednak wychodzi zwykle poza nasz dom czy mieszkanie, a połączenie z nim jest niewidoczne. Dlatego każdy, kto znajdzie się w zasięgu, może – potencjalnie – nawiązać połączenie z naszym routerem.

W ten sposób możliwe jest, by sąsiad podpiął się pod nasz router i korzystał z naszego połączenia. Takie rozwiązanie jest oczywiście nielegalne, ale z racji słabej wykrywalności – nie wszystko to odstrasza. Aby się przed tym ustrzec, wystarczy zwykle ustawić w naszej sieci hasło, którego osoba postronna nie odgadnie. Pamiętajmy, by nie było to imię naszego dziecka albo nazwa ulicy.

Hakerzy profesjonalni

Problem jest bardziej skomplikowany w przypadku hakerów, czyli osób, które celowo łamią zabezpieczenia, aby osiągnąć w ten sposób korzyści. Jeśli haker włamie się na nasz router, może uzyskać kontrolę nad informacjami przezeń przepływającymi, a więc podejrzeć nasze loginy, hasła i kody, jakie wysyłać będziemy przez strony poczty, banku, mediów społecznościowych itd. Jak zabezpieczyć domowe Wi-Fi przed atakiem hakera.

Najprostszy sposób to ukrycie sieci. W ustawieniach routera włączamy ukrycie/maskowanie sieci Wi-Fi i to w zasadzie cała procedura. Aby z taką niewidoczną siecią się połączyć, musimy znać jej nazwę (nie wyświetla się ona wśród dostępnych sieci), a także podać hasło. W ten sposób my i osoby przez nas wskazane mogą korzystać z domowego Wi-Fi, jednak oszuści i nieuczciwi sąsiedzi nawet nie będą wiedzieli, że taką siecią dysponujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here