Czym jest oprogramowanie erp

Oprogramowanie erp to system służący do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki temu systemowi można kontrolować i zarządzać zasobami oraz procesami, jakie odbywają się w firmie. System erp może być stosowany w dziale księgowości, produkcji, magazynach, kadrach oraz sprzedaży.

Zadania oprogramowania ERP

Głównym zadaniem systemu ERP jest ujednolicenie działań informatycznych, które wpływają na uporządkowanie wszystkich procesów w przedsiębiorstwie oraz na pełne ich kontrolowanie. System ten pozwala na zarządzanie zasobami i określenie czy są one wykorzystywane w sposób maksymalny. Dzięki ERP można zoptymalizować zapasy oraz koszty. Szybka wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi działami wpłynie na usprawnienie pracy oraz obsługi klientów, a co za tym idzie, czas realizacji zleceń będzie krótszy.

Gdzie sprawdzi się oprogramowanie ERP?

System ten sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, które do zarządzania wykorzystuje procesy informatyczne. Oprogramowanie ERP może zostać wdrożone w działanie każdego działu firmy albo tylko w kilku wybranych jednocześnie lub po kolei. Wszystko zależne jest od potrzeb firmy, ponieważ przedsiębiorstwo może dobrać moduły systemu i skonfigurować je pod swoją działalność.

Jak wybrać oprogramowanie?

Przed wyborem systemu ważne jest określenie potrzeb przedsiębiorstwa i czy system dotyczył będzie wszystkich działów, czy tylko wybranych. Podczas wyboru systemu ERP trzeba wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Dobrze jest, aby wybrany system dawał firmie wiele możliwości już na starcie. Funkcje systemu powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa, które będzie z niego korzystać, dlatego ważna jest spersonalizowanie oprogramowania. Dzięki rozbudowanym standardom system korzystnie wpływa na procesy, jakie zachodzą w firmie. Przy wyborze firmy oferującej system ważne jest czy daje ono wsparcie po wdrożeniu systemu do firmy oraz gwarancje w razie konieczności serwisowania oprogramowania. Warto decydować się na polską firmę, która ma dobre referencje. Wybierając firmę, która zajmie się wdrożeniem oprogramowania, można zasięgnąć opinii o niej u znajomych, którzy korzystali już z takich usług lub poszukać niezbędnych danych w internecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here