Jak sprawdzić vin samochodu

Decydując się na zakup samochodu musimy być bardzo ostrożni. Aby nie dać się nabrać na standardowe sztuczki handlarzy samochodów warto wcześniej co nieco dowiedzieć się o samochodzie który planujemy kupić.
„Niemiec płakał jak sprzedawał”, „jeździła nim starsza Pani do kościoła tylko w niedzielę”, „samochód jest bezszkodowy”… takie teksty od dawna sprzedawcy kierują do nieświadomych klientów.

Co to jest numer VIN?

Jak sprawdzić vin samochoduWięc jak nie dać się oszukać? Otóż każdy samochód osobowy, ale i samochody ciężarowe, motory, przyczepy i autobusy mają pewien unikalny numer – numer VIN. To tak jak u człowieka z numerem pesel, nie ma dwóch takich samych, tak też w samochodach – każdy ma inny numer VIN.
Numer ten pozwala nam na zweryfikowanie wielu informacji dotyczących samochodu.
Numer VIN to ciąg 17 znaków (litery i cyfry), który ma w sobie zakodowane 3 kategorie informacji:
1) WMI – to trzy pierwsze znaki, oznaczające producenta i kraj gdzie wyprodukowano samochód;
2) VDS – to 7 kolejnych znaków, które zawierają informacje o typie pojazdu;
3) VIS – to 8 ostatnich znaków, które umożliwiają zidentyfikować konkretny samochód – są one wyjątkowe dla każdego auta. Pozwalają one także na ustalenie wersji silnika, rodzaju napędu, wyposażenia, roku produkcji auta i fabryki, w której zostało ono wyprodukowane.

Jak sprawdzić vin samochodu?

Ale jak sprawdzić vin samochodu? Dowód rejestracyjny jest dokumentem w którym w polu „E” powinien znajdować się numer VIN pojazdu. Vin z dowodu rejestracyjnego musi się zgadzać z tym wybitym na tabliczce w samochodzie. W zależności od modelu auta tabliczka może mieć różne miejsca. Podstawowym jest podszybie auta od strony kierowcy ale w niektórych modelach może to być dolna część słupka, przy siedzeniu pasażera z przodu czy tez przy zawiasach drzwi kierowcy.
Jeśli nadwozie będzie oznaczone nie 17 a 12 cyfrowym numerem to znak, że wcześniej numer został uszkodzony i został wymieniony.
A jak sprawdzić vin samochodu nie posiadając danych z tabliczki czy dowodu rejestracyjnego? Na stronach internetowych można pobrać bezpłatnie raport VIN. Umożliwia to także Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tam oprócz wymienionych już wcześniej informacji znajdziemy również informacje o szkodach i kolizjach, historia pojazdu chronologiczna w czasie, informacje z baz kradzionych pojazdów a także wcześniejsze zdjęcia pojazdu
Przed zakupem używanego auta warto zweryfikować powyższe informacje

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here