Karmienie psa z alergiami pokarmowymi

Alergie pokarmowe u zwierząt zdarzają się tak samo często jak u ludzi. Wiele psów cierpi z ich powodu, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na każdy niepokojący objaw, który się u nich pojawia. To bardzo ważne, aby wyeliminować uczulające składniki i podawać zwierzęciu tylko taką karmę, która będzie dla niego odpowiednia.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa?

Alergia pokarmowa to przewlekła, powtarzająca się odpowiedź układu immunologicznego organizmu na konkretny składnik pożywienia. Często objawia się w postaci dermatologicznej: uczuleniu towarzyszy duży świąd skóry, ropne zapalenie skóry lub łojotok. Możemy je zaobserwować między innymi w postaci usilnego drapania się albo pojawienia krostek, ropni czy innych objawów skórnych.

Dodatkowo alergii pokarmowej mogą, ale nie muszą towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego. Wśród nich możemy wymienić między innymi biegunki, wymioty, dużą ilość wydalanego kału albo gazy. Nie zawsze muszą się one jednak pojawiać.

Dieta eliminacyjna

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyeliminowanie dolegliwości jest sięgnięcie po karmę, która nie zawiera uczulającego składnika. Przykładowo, jeśli alergenem jest kurczak, warto odstawić go na minimum pięć tygodni – jeśli po takim czasie reakcje organizmu nie wrócą i stan zdrowia psa poprawi się, możemy być niemal pewni, co jest przyczyną problemów.

Ostatecznym potwierdzeniem może być dieta prowokacyjna, czyli powrót do alergennego pokarmu na kolejne pięć tygodni. Nawrót objawów jest ostatecznym potwierdzeniem uczulenia, co oznacza, że należy wówczas definitywnie zrezygnować z niewskazanego, alergicznego składnika.

Karma dla psów z alergiami

Oczywiście czasem trudno jest rozpoznać, który składnik wywołuje uczulenie, zwłaszcza że wiele karm dla psów ma dość złożony skład. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być zmiana karmy na hipoalergiczną.

Karmy hipoalergiczne dla psa odznaczają się najwyższą jakością wykorzystywanych w nich produktów. Mięso, które jest używane do ich produkcji, pochodzi od zwierząt wolnożyjących. Nie zawierają one antybiotyków, barwników, substancji smakowych czy sztucznych konserwantów. Dodatkowo są doskonale zbilansowane pod kątem składników odżywczych, które muszą być dostarczone psu dla utrzymania jego pełnego zdrowia.

Karmy hipoalergiczne są również przygotowane w taki sposób, aby gwarantowały lekkostrawność i ukojenie zapalnych reakcji ze strony układu pokarmowego. Wygaszając w nim zapalenia, przyczyniają się do prawidłowego przebiegu trawienia i gwarantują, że pupil będzie się po nich czuł lepiej. Co więcej, korzystnie wpływają także na stan jego skóry i sierści.

Bez podjadania!

Na koniec warto dodać, że psy często mają alergię na substancje, które znajdują się w jedzeniu przeznaczonym dla ludzi. Dlatego w każdym domu, w którym mieszka czworonóg, powinien obowiązywać kategoryczny zakaz karmienia go resztkami ze stołu czy ludzkimi smakołykami. Oprócz wywołania alergii pokarmy te mogą doprowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here