Joga dla początkujących

Jak zacząć praktykować jogę? Wbrew pozorom to nic trudnego i nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych przygotowań. Możemy zupełnie nie mieć kondycji i całe dni spędzać w pracy lub przed komputerem – joga dla początkujących to coś w sam raz dla nas. Stopniowo poprawi sprawność fizyczną i wydolność organizmu, wzmocni mięśnie i dotleni mózg. A zatem – do dzieła!

Joga dla początkujących – czego potrzebujesz na początek?

Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś jogi i nie bardzo wiesz, co to takiego, warto na początek przeczytać ogólne informacje o jodze. Dowiesz się z nich, że to praktykowany od wieków system ćwiczeń wywodzący się z Indii. Czytanie o jodze to jednak nie to samo co praktyka. Nie bój się, joga dla początkujących nie polega wcale na wielogodzinnym siedzeniu w trudnej pozycji lub staniu na głowie! Pierwsze zajęcia to przede wszystkim nauka prawidłowego oddychania i stopniowe wprowadzanie podstawowych asan.

Na początek przyda się dobry instruktor jogi, który pokaże, jak właściwie oddychać, i skoryguje błędy podczas wykonywania ćwiczeń. Można zapisać się do szkoły jogi, można też znaleźć kurs prowadzony online. Jogę ćwiczyć możesz we własnym domu, a nawet w ogrodzie.

Jak często i jak długo ćwiczyć jogę na początek?

Joga dla początkujących to, jak wskazuje nazwa, wprowadzenie do praktyki. Na początek dobra jest metoda małych kroków, ważna też jest systematyczność. Nie ćwiczmy do upadłego przez kilka godzin, tylko po to, by zrobić sobie następnie kilkumiesięczną przerwę! Pierwsze zajęcia jogi nie powinny trwać dłużej niż godzinę, z czego kilkanaście minut przeznaczamy na rozgrzewkę, a na koniec ćwiczeń – na wyciszenie. Ćwiczenia należy wykonywać dokładnie. Liczy się precyzja i prawidłowe wykonywania asan, nie szybkość.

Joga dla początkujących wymaga systematyczności. Najlepiej jest ćwiczyć trzy razy w tygodniu, tak by stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku, a jednocześnie robić jedno- lub dwudniowe przerwy, tak by mięśnie mogły odpocząć i się zregenerować.

Joga dla początkujących: jak ćwiczyć jogę, żeby się nie zniechęcić?

Przede wszystkim dopasuj rytm zajęć i ich formę do swoich potrzeb. Jeśli zależy ci na ćwiczeniach, wybierz bardziej dynamiczne zajęcia, na których będziesz wykonywać coraz bardziej skomplikowane asany. Jeśli przede wszystkim liczysz na wyciszenie i relaks, wybierz zajęcia jogi połączone z medytacją.

A może chcesz spróbować jogi śmiechu, czyli terapii śmiechem połączonej z elementami jogi? W internecie znajdziesz szeroką ofertę różnego rodzaju zajęć, na pewno dobierzesz odpowiednie dla siebie. Niektórzy instruktorzy oferują też ćwiczenie na świeżym powietrzu, na przykład w parku. To bardzo dobry pomysł, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i jeszcze lepiej dotlenić organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here