weselne przesądy

Weselne przesądy istnieją w tradycji polskiej od dawien dawna. Wiele razy słyszałyśmy o tym jak pilnowano, żeby pan młody nie zobaczył swojej wybranki w sukni ślubnej przed ślubem. Słyszeliśmy też o tym, że nie należy zakładać pereł na swój ślub, ponieważ są one symbolem zamkniętych łez. Założenie ich w dzień ślubu przynosi to nieszczęście. Są to oczywiście przesądy kultywowane przez nasze babcie i mamy, które straszą nas nimi. Okazuje się, że wiele panien młodych przestrzega tych przesądów z własnej woli.

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/weselne-przesady/

8 najbardziej popularnych zabobonów ślubnych i weselnych

Podczas najpiękniejszego dnia w życiu według przesądów są chwilem, które mogą w jednej chwili wszystko zepsuć. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę? 

Rzucanie welonem – panna młoda powinna zrobić to tylko raz. Drugi raz przynosi nieszczęście.

Przenoszenie przez próg – pan Młody powinien na rękach przenieść swoją świeżo poślubioną żonę przez próg. To pozwoli uniknąć potknięcia panny młodej, które jest złą wróżbą. 

Złapanie bukietu lub welonu – panna, która złapie jedną z z tych rzecz, następna po pannie młodej wyjdzie za mąż.

Rzucanie muszką lub krawatem – analogicznie sprawa wygląda wśród panów. Ten kawaler, który jako pierwszy złapie rzucaną przez pana młodego rzecz, szybko się ożeni.

Pierwszy taniec – jeżeli para młoda podczas pierwszego tańca pomyli kroki, mówi się, że nie będzie zgodnie iść przez życie.

Rzucanie kieliszkami – para młoda po spożyciu alkoholu powinna rzucić za siebie kieliszki. Jeśli szkło się potłucze, będą oni ze sobą szczęśliwi

Powitanie z niespodzianką – Para Młoda otrzymuje dwa kieliszki: jeden jest wypełniony wódką, a drugi wodą. Ta osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie rządzić w związku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here