Rękawiczki szpitalne

Personel medyczny jest zobowiązany do skrupulatnego dbania o to, by zawsze nosić odzież ochronną. Osoby, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracowników mają zaś obowiązek dostarczyć akcesoria najwyższej jakości. Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie, by na przykład rękawiczki szpitalne spełniały rygorystyczne normy?

Ogromna rola rękawiczek medycznych dla bezpieczeństwa personelu

Nie trzeba uświadamiać nikogo, nawet osób, które nie mają bezpośredniej styczności z branżą medyczną, że zarówno lekarze, stomatolodzy jak i personel pomocniczy to osoby narażone na kontakt z zarazkami i niebezpiecznymi substancjami. Rękawiczki szpitalne to tylko jeden element ochrony, niemniej chyba jeden z najważniejszych.

Tak naprawdę to przecież dłonie mają największą styczność z krwią, płynami ustrojowymi czy innymi substancjami potencjalnie bardzo niebezpiecznymi. Łatwo sobie wyobrazić, jakim zagrożeniem jest praca w rękawiczkach szpitalnych, które nie dają odpowiedniej ochrony.

Kwestia ekonomii

Trzeba wziąć pod uwagę także aspekt ekonomiczny. Podczas codziennej pracy w szpitalu zużywa się naprawdę dużo rękawiczek, ponieważ wyrzuca się je często i zmienia na nowe. Oczywiście jest to pewien koszt, jednakże jeżeli rękawiczki szpitalne mają odpowiednia wytrzymałość i spełniają wszelkie normy trzeba ich zużyć znacznie mniej.

Tańsze rękawiczki co prawda pozwalają chwilowo oszczędzić, jednakże w końcowym rozrachunku ich zużycie jest dużo większe, więc te oszczędności są pozorne. Łatwo to sprawdzić przeglądając miesięczne zestawienia wydatków.

Zdrowie personelu

Jest jednak coś znacznie ważniejszego niż aspekt ekonomiczny inwestycji. Tanie rękawiczki narażają personel na niebezpieczeństwo. Co za tym idzie zwiększa się także ilość zwolnień z pracy z powodów chorób, co zmniejsza wydajność całego szpitala.

Warto też zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny. Ukłucie brudną igłą czy też poparzenie substancją niebezpieczną jest dla personelu sytuacją niezwykle stresującą. Wpływa to bardzo na atmosferę w całym zespole, a także na zaufanie do kierownictwa. Należy się zastanowić, czy pozorne oszczędności są tego warte. Zdecydowanie bezpieczeństwo pracy powinno mieć w tym aspekcie największe znaczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here