Co warto zobaczyć w Gruzji?

Gruzja to kraj o niezwykłej atmosferze i uroku. Góry, malownicze krajobrazy, wspaniałe zabytki oraz gościnni mieszkańcy sprawią, że podróż zapamiętamy na długo. Na pewno warto także spróbować regionalnych potraw i gruzińskiego wina.

Loty do Gruzji obsługuje wiele popularnych linii lotniczych, dlatego podróż drogą powietrzną nie powinna stanowić większego wyzwania. Dotyczy to również turystów wyruszających z Polski.

Jak zorganizować podróż?

Bezpośrednie połączenia z Polski do Gruzji realizuje WizzAir oraz LOT, a lotniska docelowe to Tbilisi, Batumi oraz Kutaisi. Z każdego z nich kursują busy, które zawiozą nas do centrum miasta. Wiza nie jest wymagana w przypadku turystów z Polski. Gruzja jest niewielkim państwem, w którym można bez większego trudu przemieszczać się między poszczególnymi atrakcjami. Wprawdzie linie kolejowe nie docierają wszędzie, jednak zawsze można skorzystać z popularnych marszrutek. Mikrobusy kursują między niemal wszystkimi miejscowościami, a kierowcy chętnie zatrzymają się, gdzie tylko zechcemy. Miłośnicy wrażeń mogą także skorzystać z jazdy autostopem. Taka forma przemieszczania się nie jest specjalnie popularna, a kierowcy mogą oczekiwać zapłaty za podwózkę. Warto także znać podstawy gruzińskiego bądź przynajmniej rosyjskiego, żeby się dogadać z Gruzinami.

Najważniejsze zabytki w Gruzji

Lecąc do Tbilisi, stolicy kraju, warto w pierwszej kolejności zwiedzić to malownicze miasto. Skomplikowana historia sprawiła, że w architekturze łączą się wpływy arabskie, perskie i rosyjskie, tworząc niepowtarzalną mozaikę. Koniecznie trzeba wybrać się na wzgórze, na którym znajdują się ruiny twierdzy Narikala z IV wieku. Rozciąga się z niego zachwycająca panorama miasta i okolicy. W całym Tbilisi rozsiane są zabytkowe kościoły i prawosławne cerkwie. Wśród nich na pewno warto wyróżnić katedrę Tsminda Sameba. Wycieczka powinna obejmować też zwiedzanie starego miasta i spacer wąskimi uliczkami wśród kolorowych kamienic i kawiarenek czekających na turystów. Miłośnicy kąpieli w ciepłych basenach docenią tradycyjne tbiliskie banie. Stolica to nie jedyne miejsce pełne zabytków. Warto udać się do Mcchety, jednego z najstarszych miast w kraju. Na wzgórzu znajduje się prawosławny monastyr Dżwari z VI wieku. Koniecznie trzeba odwiedzić też skalne miasto Wardzia położone w regionie Meschetia. Na atrakcję składa się klasztor oraz kompleks mieszkalny wykuty w skałach. W sieci komnat, jaskiń i korytarzy w XIII wieku mieszkało nawet 20 tysięcy osób. Po drodze do skalnego miasta można jeszcze przy okazji zwiedzić zamek Chertwisi.

Gruzińskie szlaki turystyczne

Zabytki to nie jedyny powód, dla którego warto pojechać do Gruzji. Na amatorów górskich wędrówek w tym kraju położonym między Europą a Azją czekają ciekawe trasy trekkingowe o różnym stopniu trudności. Gruzja zajmuje południowe rejony Kaukazu i to ten masyw będzie gościł wędrowców. Najpopularniejszy szlak łączy Mestię z Uszguli, górskim kompleksem wiosek. Jest niezbyt długi i bardzo malowniczy, a dodatkową atrakcję stanowi możliwość nocowania na szczycie, w otoczeniu rustykalnych budynków. Warto wyruszyć na wycieczkę szlakiem rozciągniętym między wioskami Omalo i Szatili. Po drodze można zwiedzić średniowieczne osady z kamiennymi wieżami. Inne warte uwagi trasy to m.in. wędrówka przełęczą Chaukhi czy Lagodeskim Parkiem Narodowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here