Dlaczego witaminy w czasie ciąży są ważne

Czas ciąży to moment niezwykle istotny nie tyko dla każdej kobiety, której ciało drastycznie się zmienia, ale i dziecka. Maluch jest całkowicie zależny od zwyczajów i przyzwyczajeń matki. Od jej decyzji i zachowania może zależeć jego zdrowie i życie. Można powiedzieć, że mama musi jeść za dwóch, ale także dbać o siebie, a tym samym o nienarodzone dziecko.

Czy zapotrzebowanie na pewne składniki zmienia się wraz z zajściem w ciążę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zdecydowanie tak. Zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie pociągają za sobą konieczność zmienienia pewnych nawyków żywieniowych. Niosą one za sobą zwiększenie szansy na prawidłowy wzrost dziecka. Niestety, nie zawsze zwyczajne pożywienie może zaspokoić zapotrzebowanie na konkretne składniki. W takich sytuacjach warto sięgnąć po dostępne na rynku suplementy, takie jak te, oferowane na stronie Mamadha.pl. Tego typu produkty pozwalają w łatwy sposób uzupełnić dietę o najważniejsze składniki i witaminy.

Jakie witaminy w ciąży są szczególnie potrzebne?

W ciąży istotne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość następujących witamin:

  • Witamina A
  • Witamina B
  • Kwas foliowy, czyli witamina B9
  • Witamina E
  • Witamina C

Te witaminy w ciąży są ważne, ponieważ wspierają rozwój poszczególnych elementów organizmu dziecka. Bardzo istotnym, prawdopodobnie najistotniejszym z wymienionych witamin jest jednak kwas foliowy. Odpowiada on za syntezę DNA i funkcjonowanie wszystkich komórek dziecka. Może on także zapobiegać powstawaniu przepukliny oponowo-rdzeniowej i rozszczepieniu kręgosłupa w organizmie malucha, a także wspomaga rozwój jego układu nerwowego. W zwykłym pożywieniu kwas foliowy spotkać go można w niektórych warzywach, grzybach i morelach. Niestety trudno jest zatem zadbać o jego odpowiednią ilość na co dzień, zwłaszcza że jedzenie w czasie ciąży nie zawsze jest konwencjonalne. Z tego powodu zaleca się rozpoczęcie suplementacji odpowiednimi produktami jeszcze przed rozpoczęciem ciąży, jeśli jest ona planowana. Dzienna dawka witaminy B9 w czasie ciąży, jaka jest zalecana przez specjalistów, wynosi 4 miligramy. Jest to dużo więcej niż zazwyczaj powinno się przyjmować.

Przyjmowanie odpowiedniej dawki witamin w czasie ciąży jest niezwykle ważne dla organizmu matki, ale przede wszystkim rozwijającego się dziecka. Dzięki nim maluch ma szansę na zdrowy i odpowiednio przebiegający wzrost. Należy jednak dbać, aby witamin i minerałów nie było zbyt dużo czy zbyt mało – obie te opcje mogą być niekorzystne dla dziecka i matki. Z tego powodu warto korzystać z dobrej jakości suplementów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here