Internet jako źródło informacji

Niegdyś podstawowym źródłem informacji dla wielu ludzi były książki. Dzieci chodzące do szkoły posiadały encyklopedie oraz wiele innych publikacji, dzięki którym mogły odrabiać lekcje. Internet zrewolucjonizował sposób uczenia się, tworzenia nowych książek czy też zagłębiania się w pewne kwestie. Zamiast wizyty w bibliotece, dziś szukając informacji można po prostu zajrzeć na wybrane strony internetowe (np. Wiki hasła lub 101 ofert).

Czy jednak internet zawsze jest w stanie udzielić nam rzetelnych informacji na konkretny temat?

Niestety nie i warto zdawać sobie z tego sprawę. Internet tworzą ludzie mający różnorodne poglądy i podejście do życia. Dlatego też nie zawsze informacje, które umieszczają oni na stronach internetowych, faktycznie pokrywają się z prawdą. Czasem są ich własną wersją prawdy, jakąś powtórzoną plotką czy też pogłoską. Nawet wiele gazet korzysta z niesprawdzonych informacji, dlatego też internet jest siedliskiem informacji nieprawdziwych, fake newsów.

Nie oznacza to jednak, iż na stronach internetowych nie można znaleźć żadnych prawdziwych informacji. Różne biblioteki internetowe, blogi specjalistów czy też publikacje umieszczane przez ich autorów, są źródłem informacji prawdziwych, którymi można posiłkować się nawet podczas pisania własnych prac, przykładowo magisterskich. Czerpiąc zatem informacje z internetu należy przede wszystkim zweryfikować jej źródło. Czy dana strona jest rzetelna, czy jakieś konkretne dowody na to wskazują, w jaki sposób przekazane zostały informacje. By mieć pewność, że nie są one nieprawdziwe, warto także porównać kilka źródeł. Czasem może bowiem się okazać, że każde źródło mówi coś innego na dany temat i wówczas należy dogłębnie zbadać, które jest najbliższe prawdy.

Bez wątpienia posiłkowanie się informacjami znalezionymi w internecie, nie zawsze wychodzi nam na dobre. Niekiedy może się okazać, iż powielamy informacje nieprawdziwe. Dlatego też do wszelkich źródeł internetowych należy odnosić się sceptycznie, weryfikować je, sprawdzać daną stronę, na której zostały przekazane.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here