jak rozmawiać z nastolatkiem

Okres dojrzewania zarówno u dziewczyny, jak i chłopaka to ciężki czas nie tylko dla ich samych, ale również dla rodziców. Bardzo często to chwile, kiedy dzieci buntują się, szukają swojego miejsca, swojej życiowej ścieżki. A rodzice nie do końca wiedzą, jak rozmawiać z nastolatkiem, w jakim zrozumiałam dla nich języku do nich mówić, tak, żeby zrozumiały i nie czuły się w żaden sposób odrzucone, ani zaniedbane. Po to czas, kiedy najbardziej potrzebują wsparcia, potrzeby wygadania się.

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

jak rozmawiać z nastolatkiemChyba każdy z nas pamięta czas, kiedy w głowie zaczynały kołatać głupie pomysły, myśli. I totalnie nie obchodziło nas zdanie rodziców, byliśmy wtedy egoistami i myśleliśmy, że wszystko, co robimy i jak się zachowujemy jest najlepsze. A rodzice i tak nie mieli racji. Oczywiście w większości bywało odwrotnie, po czasie przyznaliśmy rację starszym. Tak więc sami po latach jesteśmy mądrzejsi o takie życiowe doświadczenia. Jeżeli mamy nastoletnie dziecko, to przede wszystkim za każdym razem, kiedy ma coś do powiedzenia, powinniśmy go wysłuchać do końca. Nie przerywać, nie wtrącać swojego zdania. Wysłuchajmy, co ma do powiedzenia. Nawet, jeżeli czasami jego spojrzenie na otaczający go świat jest zupełnie inny od naszego, to nie wmawiajmy mu na siłę tego, że czarne to białe. Jeżeli zauważamy, że ma jakiś problem, że coś trapi nasze dziecko, to powiedzmy, że jeśli jest coś, co go męczy i o czym może chciałby nam powiedzieć, to zawsze może na nas liczyć. Nastolatek musi czuć w nas oparcie, to, że w każdej sytuacji może polegać na swoich rodzicach. Że nie zostanie wyśmiany, ani obrażony za swoje odmienne poglądy. Wiadomo, że one się zmieniają i często dzieci z nich wyrastają.

Trudny okres dojrzewania

Dojrzewanie jest chyba jednym z najtrudniejszych lat dziecka. To pierwsza miesiączka u dziewczynki i pierwsze pryszcze i zarost u chłopca. Jak rodzic musimy wspierać dziecko w tym okresie i nie zostawiać go nigdy samego ze swoimi problemami. Bo jeżeli ono poczuje z naszej strony zrozumienie i zaufanie, to na pewno będą to spokojne i dobre lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here