Jak wybrać studia

Zazwyczaj uznaje się, że ukończone studia decydują o naszej przyszłości, a nawet o naszym całym dorosłym życiu.
Dlatego przed rozpoczęciem tego etapu edukacji warto postawić sobie pytanie: jak wybrać studia, aby sprawiły nam one satysfakcję, dały przydatną wiedzę oraz dobre perspektywy na przyszłość. Warto kierunek studiów powiązać z naszymi zainteresowaniami, bo uczenie się czegoś, co w żaden sposób nie jest dla nas ciekawe, przeniesie frustrację, zamiast zadowolenia. Warto również pomyśleć o przyszłej pracy, a więc o zapotrzebowaniu na absolwentów danego kierunku. Bywa, że osoba podejmująca decyzję o studiowaniu, bierze pod uwagę kilka kierunków lub specjalności. Wybierzmy więc z nich ten, którego absolwent jest na rynku pracy bardziej poszukiwany, łatwiej da sobie radę w przypadku zaistnienia potrzeby przekwalifikowania.

Jak wybrać studia?

Jak wybrać studiaNajistotniejszym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję jest jednak, bez wątpienia, charakter przyszłej pracy. Bo studiujemy kilka lat, natomiast pracować będziemy lat kilkadziesiąt i to właśnie satysfakcja z przyszłej pracy, chęć lub niechęć do jej wykonywania, będzie determinowała jakość naszego życia. Na pewno ważne jest, że daną pracę potrafimy wykonywać, lecz nie mniej istotne jest czy wykonujemy ją z zapałem i pasją, czy też robimy to tylko dla pieniędzy i jakby z życiowej konieczności. I wreszcie nie bez znaczenia jest poziom i przyjemność samego studiowania. Bo przecież wybrany kierunek kształcenia można realizować najczęściej na kilku lub nawet kilkunastu uczelniach. Ale nie każda uczelnia oferuje takie same standardy, a więc poziom naukowy kadry, dostępność do różnych form życia studenckiego, różnorodność praktyk, wymian międzynarodowych, itp. Uczelnia uczelni nierówna. Zostanie zaś specjalistą w danej dziedzinie ukończywszy uczelnię X lub uczelnię Y nie wiąże się często z równym traktowaniem przez potencjalnego pracodawcę.

Jak znaleźć optymalny wybór?

A więc jak wybrać studia, aby optymalnie wykorzystać czas studiowania, a potem, w życiu zawodowym, cieszyć się z trafnego wyboru? O wybór optymalny na pewno nie jest łatwo, choć prawdą jest, że są osoby, potrafiące takiego wyboru dokonać. Bierzmy pod uwagę jak największą ilość parametrów, choćby te wymienione powyżej, oceńmy znaczenie dla nas każdego z nich i kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami lub sugestiami innych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here