Kiedy zaczyna się nowy rok, pracodawcy przygotowują się do rozsyłania pitów 11. Dokument ten zaświadcza wysokość dochodów danego pracownika, który to rozlicza się z urzędem skarbowym. Ma na to czas do końca kwietnia. Są osoby, które zostawiają to na ostatnią chwilę a inni, rozliczają się prawie od razu. Niesie to też za sobą pewne korzyści, ponieważ szybko rozliczając podatek otrzymamy szybciej jego zwrot. Zakładamy tutaj, że większość osób płaci zaliczki na podatek dochodowy i z tego tytułu otrzymuje później zwrot. Dobrze mają rodziny z dziećmi, ponieważ dostają oni duże ulgi podatkowe, szczególnie jeśli dzieci jest kilkoro, może być to pokaźna sumka. Jak wypełnić PIT 28?
Jak wypełnić PIT 28?
Niektórzy wypełniają jednak inny dokument niż deklarację PIT 37. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a jako formę zapłaty podatku, wybrali ryczałt, rozliczają się na picie 28. Jak wypełnić Pit 28, żeby nie narobić błędów? Nie jest to bardzo skomplikowany dokument, musimy w nim umieścić wysokość swojego dochodu i w zależności od oprocentowania podatku zapłacić dodatkowy lub nie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości można poprosić o pomoc pracownika Urzędu, a jeśli nasz raport jest skomplikowany, mamy dużo faktur, kosztów uzyskania przychodów i tak dalej, lepiej powierzyć rozliczenie profesjonalnej księgowej. W wypadku ryczałtu nie zdarza się to często, bo nie można odliczać kosztów, które ponieśliśmy, ale może mamy sporo formalności i wolimy powierzyć rozliczenie w ręce kogoś, kto naprawdę się na tym zna. dzięki temu nie tracimy później czasu na chodzenie do Urzędu Skarbowego i dokonywanie korekty naszej deklaracji podatkowej.
Im wcześniej się rozliczymy, tym spokojniejsi będziemy. Nie jest to tak trudne jak się wydaje. Nawet, gdy ktoś nie ma o tym pojęcia i denerwuje się wszelka biurokracją, to są osoby,które za niewielką opłatą zrobią to za nas. Musimy jednak pamiętać, żeby przechowywać wszystkie dokumenty, które są potrzebne do rozliczenia w jednym miejscu i nie wyrzucać ich. Rozliczone deklaracje należy przechowywać przez okres 5 lat.
Księgowość w firmie
Jak już wyżej wspomnieliśmy najlepszym rozwiązaniem dla każdej firmy jest skorzystanie z usług księgowej. I nie chodzi tylko o rozliczanie z Urzędem Skarbowym. Dobra księgowa zadba o odpowiednie sporządzanie plików JPK, zajmie się również wszelkimi kwestiami związanymi z ZUS-em. Dobra księgowa potrafi również doradzić w kwestii optymalizacji podatkowej. Z pewnością bowiem ma tym zakresie sporą wiedzę. Dlatego też pozwoli ci na uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Musisz jednak wiedzieć, że nie wcale nie musisz zatrudniać księgowej w swojej firmie na etat. Warto bowiem w tym wypadku postawić na luźniejszą współpracę, żeby nie generować kosztów związanych z dodatkowym miejscem pracy.
Dlatego warto poszukać księgowej, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Dzięki temu za świadczone dla twojej firmy usługi zwyczajnie będzie mogła wystawić fakturę. Wydaje się, że jest to najlepsza forma współpracy w tym zakresie. Warto również podkreślić, że za księgowość nie warto brać się samemu. Co prawda w niektórych firmach jednoosobowych jest to czasami spotykane zjawisko. Ale wówczas tracimy czas na coś, co w zasadzie nie jest sednem naszego biznesu. Dlatego najlepiej zrobimy, kiedy zajmiemy się tym na czym się najlepiej znamy, czyli prowadzeniem naszej działalności gospodarczej. Natomiast kwestie księgowości najlepiej zostawić specjalistom. Tym bardziej, że błędy przy rozliczeniach z fiskusem mogą nas drogo kosztować. A przecież nie chcemy narażać naszej firmy na niepotrzebne straty.
Optymalizacja podatkowa w firmie
Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że dobra księgowa może w skuteczny sposób prowadzić optymalizację podatkową w naszej firmie. Na czym to polega? Przede wszystkim księgowa podpowie nam jakie formy rozliczania podatkowego będą dla nas najkorzystniejsze. Dla niektórych firm korzystniejsze będzie rozliczanie się co miesiąc, inne zaś mogą wybrać rozliczanie kwartalne. Wszystko zależy od dochodów firmy, jej wielkości, oraz liczby zatrudnionych osób. Własnie rolą księgowej jest wskazanie najkorzystniejszych dla firmy rozwiązań.
Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej skali podatkowej. Niektórym firmom korzystniej jest płacić liniowy podatek od dochodu na poziomie 19. Inne zaś preferują skalę podatkową, gdzie mamy dwa progi podatkowe – 18 i 32%. Również w tym wypadku wszystko zależy od osiągniętego w danym roku dochodu. Po przekroczeniu pewnej granicy dochodu, automatycznie wskakujemy do rozliczenia progowego. Jednak do 20 stycznia każdego roku możemy podjąć decyzje w jaki sposób chcemy, aby naliczany był nam podatek dochodowy. Jeśli spodziewamy się sporych dochodów, to warto podjąć decyzję o rozliczeniu liniowym na poziomie 19%. Wówczas unikniemy opodatkowania na poziomie 32%.