Nie jest tajemnicą, że poszukiwanie pracy jest zadaniem złożonym. Żeby proces przebiegał właściwie, trzeba posiąść wiedzę i umiejętności konieczne do realizacji tego celu. Warto znać swoje atuty i umieć je właściwie „sprzedać” pracodawcy. Konkurencja na rynku jest duża i dlatego o sukcesie decyduje lepsze zaprezentowanie swoich atutów niż konkurenci.
Poszukiwanie pracy jest ściśle związane ze znajomością narzędzi pomocnych w tym działaniu. Przede wszystkim obejmują one: znajomość serwisów, w których zamieszczane są oferty, zbieranie informacji o firmach i wymaganiach do pracy na danym stanowisku, umiejętne redagowanie swojego CV i właściwa prezentacja własnej kandydatury w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto poznać przydatne wskazówki dotyczące skutecznego zdobycia zatrudnienia. Jeżeli te informacje nie będą wystarczające, wskazane jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego. Pomoże określić nasze priorytety i dostosować charakter stanowiska pracy do naszych predyspozycji oraz umiejętności. Doradzi, na co zwracać uwagę podczas przeglądania ogłoszeń pracodawców, jak poprawnie skonstruować CV lub jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Więcej informacji na temat rekrutacji w Tychach znajdziesz w polecanym artykule.
Curriculum Vitae oraz list motywacyjny
Pierwszą rzeczą, którą potencjalny pracodawca od nas otrzyma, to CV oraz list motywacyjny. W większości przypadków jest to pierwszy kontakt z kandydatem ubiegającym się o pracę. Dlatego tak ważne jest poprawne stworzenie dokumentów aplikacyjnych. Jeśli nie będą interesujące, nie zostaniemy dopuszczeni do kolejnego etapu rekrutacji. Aby wyróżnić się z tłumu innych kandydatów, trzeba zadbać o odpowiednie zaprezentowanie swoich umiejętności, a także przekonać rekrutera, by zechciał właśnie nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. CV musi być napisane w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi standardami. Życiorys musi być czytelny i przejrzysty i oczywiście zgodny z prawdą.
List motywacyjny natomiast jest uzupełnieniem CV, dlatego nie powinien powielać informacji zawartych w tym ostatnim. Powinien być skierowany bezpośrednio do pracodawcy i napisany tak, by przekonać go, że jesteśmy najlepszym kandydatem na pracownika. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak poprawnie stworzyć oba dokumenty, w Internecie znajdziemy wiele przydatnych do tego celu narzędzi i kreatorów. Po upewnieniu się, że CV i listowi motywacyjnemu nie można nic zarzucić, należy zacząć przygotowywać się do przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.
Doraźna pomoc dla wszystkich
Urzędy pracy nie cieszą się zbytnią popularnością, choć oferują dużą pomoc w zakresie poszukiwania pracy. Zarejestrowanie się w nich gwarantuje otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz skutkuje udostępnieniem baz ogłoszeń zamieszczanych przez pracodawców. Na miejscu można skorzystać z pomocy doradcy zawodowego oraz uczestniczyć w różnych projektach, do jakich należą szkolenia i inne programy aktywizacji zawodowej. Ludzie, którzy zdecydowali się na pracę na własny rachunek mają także możliwość starania się o dofinansowanie na założenie firmy.
Poszukiwanie zatrudnienia to praca na pełnym etacie. Jest to czas poznawania własnych potrzeb oraz odkrywania nowych obszarów zawodowych, szczególnie jeśli rozważamy pracę w innej branży niż dotychczas. Inspirację w tym zakresie możesz odkryć w artykule „Znajdź pracę marzeń – zawody, które można połączyć z pasją”. Pamiętajmy, by się nie poddawać, nawet jeśli znalezienie nowego zatrudnienia jest trudne i czasochłonne. Konsekwencja i zaangażowanie zostaną nagrodzone pracą, która przyniesie wiele zadowolenia i satysfakcji.