oko

Spojówka jest błoną śluzową, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię powiek. Jest ona bardzo wrażliwa na wszelkie podrażnienia. U wielu osób może rozwinąć się stan zapalny spojówek. Może on mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Towarzyszy też wielu alergię i rozwija się pod wpływem niektórych leków czy kosmetyków. Czym dokładnie jest zapalenie spojówek? Jakie są rodzaje zapalenia spojówek? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/skad-sie-bierze-zapalenie-spojowek-i-jak-je-leczyc/ 

Zapalenie spojówek – czym jest? 

Zapalenie spojówek można podzielić na przyczyny zakaźne i niezakaźne. Wirusy oraz bakterie są najczęstszymi przyczynami zakaźnymi zapalenia spojówek. Nieinwazyjne zapalenia obejmują alergiczne, toksyczne i rzęskowe zapalenie spojówek, a także zapalenia wtórne czy choroby immunologiczne oraz procesy nowotworowe. Choroba ta może być również sklasyfikowana jako ostre lub przewlekłe, w zależności od sposobu jej wystąpienia i ciężkości odpowiedzi klinicznej. 

Bakteryjne zapalenie spojówek – czym jest?

Bakteryjne zapalenie spojówek jest bardzo częstym i samo ograniczającym się zapaleniem, które trwa do dwóch tygodni przy braku postępowania lekarskiego i od jednego do trzech dni przy odpowiednim leczenie. Bakteryjne zapalenie spojówek a występuje u osób, które cierpią na przewlekłe zapalenie woreczków śluzowych oraz niedrożność przewodu nosowo-łzowego i zazwyczaj jest to jednostronne. Leczenie polega przede wszystkim na rozpoznaniu i leczeniu przyczyny. 

Wirusowe zapalenie spojówek – czym jest? 

Wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest zazwyczaj przez różne typy adenowirusów. Mogą one doprowadzić do epidemicznych zapalenie rogówki i spojówki. Pacjenci Zgłaszają się z zaczerwienieniami i podrażnieniami oczu, pojawia się u niech również światłowstręt, nabłonkowe zapalenie rogówki oraz podnabłonkowe zmętnienia. Pacjenci mogą również skarżyć się na występowanie gorączki i zapalenia gardła. Ten rodzaj zapalenia spojówki jest bardzo zaraźliwy i zazwyczaj występuje instytucjach zamkniętych. 

Alergiczne i toksyczne zapalenie spojówek 

Alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest hormonalną reakcję nadwrażliwości. Może posiadać postać alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek, wiosennego zapalenia rogówki oraz spojówki, a także atopowego zapalenia rogówki i spojówki. Sezonowe zapalenia spojówek związane są z sezonem kataru siennego, kiedy stężenie płynów jest najwyższe, podczas gdy wieloletnie zapalenie spojówek występuje przez cały rok, zaostrzeniami jesienią, kiedy występuje nasilona ekspozycja na roztocza i alergeny grzybowe. 

Z kolei toksyczne zapalenie spojówek może wystąpić W wielu sytuacjach. Może zdarzyć się w przypadku długotrwałego używania kropli do oczu, które zawierają konserwanty, takie jak chlorek benzalkoniowy czy tiomersal. Do toksycznego zapalenia spojówek może dojść również w efekcie miejscowego stosowania innych leków. Pacjenci zgłaszający się z toksycznym zapaleniem spojówek skarżył się na podrażnienia, nadmierne łzawienie i zaczerwienienia. Leczenie polega na zaprzestanie stosowania czynnika podrażniającego. 

Zobacz też: http://www.miejscedobrejenergii.pl/jakie-sa-rodzaje-soczewek-kontaktowych-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-odpowiednich-soczewek/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here