Jak oczyścić komputer

Niezależnie od tego czy posiadasz komputer służbowy czy prywatny, czy jesteś osobą dorosłą czy nastolatkiem, doskonale zdajesz sobie sprawę z istoty funkcjonowania komputera. Jest on trochę jak ludzki organizm, o który trzeba dbać, odpowiednio odżywiać (prądem) oraz czyścić od czasu do czasu. Dziś przybliżymy wam prawidłowe i dobrze funkcjonujące sposoby jak oczyścić komputer ze zbędnych plików i przyspieszyć jego działanie.

Jak oczyścić komputer?

Jak oczyścić komputerKomputer służy nam do pracy, nauki i rozrywki. Sam system jednak nie posiada zainstalowanych aplikacji czy gier, robimy to sami wraz z jego użytkowaniem. Często zdarza się, że w momencie instalowania jednego programu wraz z nim, gdzieś zupełnie ukryte instalują się inne aplikacje. Ponadto programy i gry, które używane były przez nas kiedyś, po pewnym czasie się starzeją i nie są już otwierane. Warto więc na samym początku zrobić research naszego komputera i sprawdzić, co tam naprawdę jest nam w nim potrzebne. W tym celu wystarczy wejść na listę aplikacji i tam przejrzeć wszystkie dostępne pozycje. Następnie za pomocą przycisku Odinstaluj usuwamy z naszego komputera aplikacje, które zaśmiecają nam urządzenie.

Defragmentacja dysku

Drugim sposobem jest defragmentacja dysku albo po prostu czyszczenie dysku C. Opcję dotyczące tej formy znajdują się w panelu sterowania albo też w zakładce narzędzia w menu start, w zależności od systemu, których dysponujemy. Narzędzia te służą do porządkowania oraz usuwania plików takich jak: pliki tymczasowe, opróżnianie kosza, czyszczenie rejestru wpisów czy usuwanie plików raportowania błędów systemu.

Do tej formy czyszczenia można również wykorzystać programy zewnętrzne, które w przejrzysty sposób wyjaśnią nam co będzie usuwane. Do tego celu wykorzystać można CCleaner, Advanced SystemCare Free czy Wise Disk Cleaner. Programy zrobią to za nas szybko i bezboleśnie, bez ryzyka utraty wartościowych plików, za to przyspieszając możliwości i szybkość działania naszego komputera.

Jeśli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne, a Twoje pliki są bezpiecznie przechowywane w innym miejscu, np. na dysku zewnętrznym albo w chmurze, możesz wykorzystać funkcję formatowania systemu. Narzędzie to usuwa z komputera dosłownie wszystko i instaluje system windows na nowo. Opcja ta nadaje się idealnie dla osób, których komputer w ogóle nie działa. Format często pomaga i komputer znów zaczyna działać jak nowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here