Zbliżają się święta bożego narodzenia i masz zamiar olśnić najbliższą rodzinę wspaniała kreacją. Do pięknej sukienki idealnie będą pasować złote kolczyki i delikatny łańcuszek. Ale coś się z nimi stało? Nie błyszczą, tak ładnie, jak pół roku temu i nie prezentują się już dobrze na ciele. Nie ma co się martwić, jest kilka sprawdzonych sposobów, jak wyczyścić złoto i co najlepsze nie będziesz musiała nawet wychodzić z domu.

Jak wyczyścić złoto?

jak wyczyścić złotoSamodzielne czyszczenie złota nie należy do najtrudniejszych. To kilka sposobów, które warto wypróbować:

  • woda z płynem do naczyń: do miski wlej wodę i odrobinę płynu, następnie zanurz w niej biżuterię i pozostaw na około 15-20 minut. Po wyjęciu przedmiotu z roztworu, można wyczyścić go jeszcze miękką szczoteczką, a następnie osuszyć.
  • kwasek cytrynowy – rozpuszczamy około łyżki kwasku w pół litrze letniej wody. Wkładamy złoto na kilka/kilkanaście minut i po wyjęciu opłukujemy zwykłą wodą, a następnie osuszamy.
  • roztwór solny – mieszamy łyżkę soli na około pól litra wody i zanurzamy biżuterię na 20-30 minut. Również po wyjęciu płuczemy wodą oraz osuszamy.
  • proszek do pieczenia – proszek wysypujemy na wacik, który będzie lekko zwilżony. Przedmiot należy dobrze przetrzeć wacikiem, tak by pozostała na nim cienka warstwa pieniącego się proszku. Po upływie około 30 minut można przemyć dokładnie biżuterię wodą oraz osuszyć.
  • moczenie złota w wódce bądź coli – najlepiej pozostawić przedmiot zanurzony w tych płynach na całą noc.
  • roztwór z sodą oczyszczoną i płatkami mydlanymi – na 1 litr wody sypiemy 5 gram sody i 50 gramów płatków mydlanych. Uzyskany roztwór najlepiej wlać do słoika, gdyż po umieszczeniu w nim biżuterii, trzeba nim potrząsać przez około 2 minuty. Po wyjęciu, złoto również opłukujemy pod bieżącą wodą, osuszamy i polerujemy miękką szmatką.
    Powyższe przykłady czyszczenia są przeznaczone dla biżuterii bez dodatków np. kamieni szlachetnych.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie wyczyścić złoto. Musimy tylko pamiętać o tym, by czyszczony przedmiot traktować bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić złota.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here