Wiele uwagi poświęca się na szczegółową analizę kobiecej menopauzy. Warto jednak zauważyć, że z podobnym procesem mogą również spotkać się mężczyźni. Andropauza także związana jest z niedoborem hormonów w organizmie. Jest to jednak szerokie pojęcie, które skutkuje szeregiem zmian w życiu mężczyzny. Jakie są objawy tego zjawiska i w jaki sposób można sobie z nimi radzić?
Czy to andropauza?
O pojawieniu się tego zjawiska świadczą objawy, które mogą pojawić się na poziomie fizycznym, psychologicznym oraz seksualnym. Zazwyczaj dochodzi do nich po 50-tym roku życia, jednak nie jest to regułą. Proces przebiega w sposób stopniowy, co najistotniejsze, nie oznacza utraty płodności.
Andropauza doprowadza do zaburzenia sfery seksualnej, co może skutkować spadkiem libido oraz problemami z osiągnięciem erekcji. Dodatkowo mężczyźni w tym okresie mają tendencję do przybierania na wadze. Niestety deficyt hormonów doprowadza również do pogorszenia kondycji układu sercowo-naczyniowego oraz kostnego. Dowiedz się więcej na: https://maxonforte.pl/andropauza-rozpoznac-meskie-przekwitanie/
Zjawisko to powoduje także pojawienie się objawów psychologicznych, do których zaliczyć można między innymi:
• nerwicę,
• lęk,
• niepokój,
• kłopoty z koncentracją.
Zaobserwowanie u siebie podobnych symptomów nie musi od razu oznaczać rozpoczęcia tego procesu. Warto jednak mieć na uwadze, że andropauza jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym. Można jednak złagodzić jej objawy, poprzez właściwe dbanie o swoje zdrowie.
W jaki sposób można sobie pomóc?
W okresie przekwitania warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Pomocny może okazać się również regularny wysiłek fizyczny, który w korzystny sposób wspomoże pracę układu kostnego i mięśniowego, a także umożliwi utrzymanie optymalnej wagi ciała. Na problemy z erekcją zastosować można preparat Maxon Forte, którego działanie wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych w prąciu. W rezultacie zwiększa napływ krwi w trakcie podniecenia seksualnego.
Mężczyźni mogą również zdecydować się na rozpoczęcie terapii hormonalnej, która polega w głównej mierze na podawaniu testosteronu. Takie działania mogą przynieść dobre efekty, jednak każdorazowo muszą być przeprowadzone pod kontrolą lekarza. Wynika to z możliwości wystąpienia niekorzystnych efektów ubocznych.