Yerba Mate na pobudzenie

0
3070

Yerba Mate staje się coraz bardziej popularna. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej opcji smakowych, mieszanek o różnych właściwościach czy intensywności. Podobnie jest w internecie. Pod hasłami yerba mate sklep kryje się niebywała oferta. Wróćmy jednak do początku, czyli czym jest yerba.

Słowo o yerbie

Jest to susz powstały na bazie zioła, jakim jest ostrokrzew paragwajski. Często nazywana herbatą, ale jest to mylne określenie. “Yerba” oznacza oznacza zioło, a “mate” napar. Dlatego, yerba jest naparem. Warto jeszcze powiedzieć, że ostrokrzew paragwajski występuje jedynie między 18 a 30 równoleżnikiem w Ameryce Południowej, głównie na obszarze Paragwaju, północno-wschodniej Argentyny i południowej Brazylii.

Yerba Mate zamiast kawy?

Okazuje się, że z powodzeniem może pić yerbe mate dla pobudzenia. Wykazuje ona właściwości energetyzujące i pobudzające. Susz ostrokrzewu paragwajskiego zawiera spore ilości kofeiny. Tak, to jest sama substancja co w kawie. Jaka więc jest różnica?

Kofeina zawarta w liściach ostrokrzewu paragwajskiego uwalnia się inaczej niż ta z kawy. Przede wszystkim wolniej i mniej intensywniej. W wypadku wypicia kawy, otrzymujemy pobudzenie nagłe i mocne, ale krótkotrwałe. Kawa jednorazowo oddaje całe swoje pobudzenie, które mija po kilku momentach. A gdy minie, większość osób sięga po następną filiżankę espresso czy cappucino.

Z yerbą jest inaczej. Daje ona pobudzenie na o wiele niższym poziomie, ale dla wielu osób na tyle wystarczającym, aby działać i to efektywnie. Pobudzenie jest to długotrwałe, ponieważ w tym wypadku kofeina uwalnia się krok po kroku, wolno i stopniowo. Dodatkowo, warto powiedzieć, że yerba zawiera również teobrominę i teofilinę, czyli alkaloidy purynowe, które są odpowiedzialne za pobudzenie czynności serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz oskrzeli. Co więcej, napar ten zawiera wiele witamin oraz soli mineralnych, co wzmacnia efekt pobudzenia.

Podsumowując, yerba mate jest zdrowsza dla organizmu niż kawa, dlatego coraz więcej osób po nią sięga. Mała filiżanka naparu ma wielką moc, dlatego kto jeszcze nie go spróbował, nie ma na co czekać.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here